Zdrowa cera bez makijażu

66
21.09.2012

dr Michał Kaniowski 
Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Derma Puls we Wrocławiu 

Trądzik to schorzenie przybierające różne formy. Zwiększającą się świadomość sprawiła, że przestał uchodzić za problem dotyczący jedynie dojrzewających nastolatków.

W zatuszowaniu nieatrakcyjnych zmian skórnych pomaga starannie wykonany, kryjący makijaż. Jest to jednak rozwiązanie na krótko, w dalszej perspektywie bardziej szkodliwe, niż pomocne. Aby skutecznie rozprawić się z trądzikiem, konieczne jest zanalizowanie przyczyn jego powstania oraz dobór odpowiednich metod leczenia. Niezbędne jest również przestrzeganie podstawowych zasad codziennej pielęgnacji cery. 

Rozpoznanie problemu u źródła 

Pojawianie się trądziku wynika z wielu czynników. Niekorzystny wpływ na cerę może mieć nawet przebywanie w miejscu pracy. Zmiany trądzikowe często powstają lub nasilają się w okresie letnim, na skutek silnego działania niekorzystnych czynników zewnętrznych – klimatyzacja, wentylacja. W takich okolicznościach następuje przesuszenie naskórka i pogrubienie warstwy rogowej, co pobudza gruczoły do wydzielania łoju – wyjaśnia dr Michał Kaniowski z Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Derma Puls we Wrocławiu. Osoby w dojrzałym wieku zwykle cierpią na tzw. trądzik zwykły, który przeważnie ma podłoże genetyczne. Jeśli natomiast nieestetyczne wykwity zlokalizowane są w konkretnych miejscach, takich jak okolice żuchwy, problem może wynikać ze zmian hormonalnych. Schorzeniem o uporczywych objawach jest trądzik różowaty, charakteryzujący się zaczerwienieniem, obecnością krostek oraz rozszerzeniem naczyń krwionośnych, głównie w środkowych partiach twarzy. Wyżej wymienionym zmianom nierzadko towarzyszy pieczenie. Pod szerokim pojęciem trądziku kryje się wiele znaczeń i nieprzyjemnych symptomów. Bardzo ważne jest zatem, by skórę wykazującą oznaki chorobowe obejrzał specjalista i zaplanował odpowiednią terapię. 

Co na to lekarz? 

Tylko doświadczony lekarz będzie w stanie powiedzieć, z jakiego rodzaju trądzikiem mamy do czynienia i dobierze odpowiednią terapię. Do najbardziej skutecznych metod zaliczamy leczenie izotretinoiną i laseroterapię. Dzięki nim problem powinien ustąpić całkowicie. Jest to jednak długie leczenie i należy uzbroić się w cierpliwość – mówi dr Michał Kaniowski. Zadowalające efekty daje również terapia przeciwtrądzikowa, wykorzystująca działanie nowoczesnej lampy LED. Podczas zabiegów wytwarzane jest przyjemne ciepło i nie ma możliwości poparzenia pacjenta w miejscu emisji, nawet w momencie zetknięcia skóry z powierzchnią emitera lampy. Dużym atutem promieniowania LED jest jego bezbolesność, brak konieczności specjalnego przygotowania oraz rekonwalescencji. Dodatkowo zabiegom można poddawać się niezależnie od pory roku. 

Pielęgnacja cery z problemami 

Skóra dotknięta trądzikiem powinna być poddawana troskliwej pielęgnacji na co dzień. Aby utrzymać ją w dobrej kondycji, warto regularnie stosować oczyszczające maseczki, np. typu peel-off lub z glinką. Tego typu specyfiki nie tylko usuwają zanieczyszczenia, ale również obkurczają pory. Ważny jest także odpowiedni sposób oczyszczania skóry. Najbezpieczniej jest zrezygnować z wcześniej używanych przyrządów: szczoteczek oraz gąbek do mycia twarzy. Mogłyby podrażnić cerę oraz pomóc w rozprzestrzenianiu się bakteriom w miejsca, które pozostały wolne od trądziku. Należy również unikać osuszania twarzy zwykłym ręcznikiem – lepiej używać jednorazowych ręczników papierowych. Znacząca dla kondycji skóry jest nasza dieta – ważne, by była lekkostrawna i eliminowała szkodliwe potrawy, np. bardzo pikantne dania. 

Czego się wystrzegać? 

Wbrew obiegowej opinii, jednym z czynników, które mogą prowadzić do pogorszenia stanu cery jest zbyt duża dawka słońca. Z początku skóra rzeczywiście jest opalona, świeża i nie wykazuje oznak problemu. Jest to jednak chwilowy stan. Ekspozycja skóry problemowej na słońce może przynieść zadowalający efekt, ale jedynie w początkowej fazie. Jeśli korzystamy z kąpieli słonecznych przez cały okres wakacyjny, to w okolicy września problem może się zwiększyć. Pod wpływem słońca następuje bowiem przesuszenie naskórka i pogrubienie warstwy rogowej, co pobudza gruczoły do wydzielania łoju. W ten sposób problem powraca i to ze zdwojoną siłą – wyjaśnia dr Michał Kaniowski. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku solarium. Wysoce niewskazaną czynnością jest również wyciskanie krostek. Próbując na siłę pozbyć się wyprysku, można jedynie spowodować zaostrzenie stanu zapalnego. Dermatolog na pewno przepisze odpowiednią maść, która szybko wysuszy krostki i zmniejszy ich widoczność. W codziennej pielęgnacji, wbrew pozorom, należy unikać produktów wysuszających i odtłuszczających skórę – szczególnie tych z alkoholem. Paradoksalnie, powodują one zwiększenie produkcji łoju, co wpływa na pogorszenie stanu cery. Codzienny krem powinien nawilżać i łagodzić podrażnienia. Pomocne będą kosmetyki zawierające retinol, kwas glikolowy i kwasy owocowe. Niewskazane jest stosowanie klasycznego peelingu z drobinkami ściernymi. Do złuszczania cery trądzikowej lepsze będą łagodne peelingi enzymatyczne. – radzi dr Michał Kaniowski. 

Dbaj o siebie! 

Przyczyny powstawania trądziku są niezwykle złożone. Na cerę negatywnie oddziałują warunki zewnętrzne, na które nie mamy wpływu, takie jak zanieczyszczenia środowiska oraz warunki klimatyczne. Na co dzień stykamy się z bakteriami, których nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować z otoczenia. Nie pomagają posiłki spożywane w biegu, stresujący tryb życia oraz nieodpowiednia dieta. Do tego wszystkiego dochodzą zaniedbania w pielęgnacji skóry oraz nieprzemyślane decyzje zakupowe. Należy pamiętać o tym, że źle dobrane kosmetyki zamiast pomóc – szkodzą kondycji skóry. Jeżeli dodatkowo borykamy się ze zmianami hormonalnymi lub posiadamy obciążenie genetyczne, przemyślana pielęgnacja skóry, dobór optymalnej diety oraz regularne konsultacje ze specjalistą stają się koniecznością.