Piękno bez metryki ― sekrety medycyny anti-aging

70
dr. n. med. Aleksandra Czernecka-Micińska 
DER-MED w Katowicach i w MedSpace w Gliwicach 

Co się kryje pod hasłem medycyna anti-aging? 

Medycyna anti-aging, czyli przeciwstarzeniowa, to dział medycyny badający przyczyny starzenia się organizmu i opracowujący metody skutecznego zapobiegania temu procesowi. Odpowiada on na odwieczne pragnienie człowieka ― zahamowanie starzenia. Nie chodzi nam jednak tylko o długość życia, a przede wszystkim o jego jakość ― dobre zdrowie i kondycję. 

Dlaczego zajmują się tą dziedziną lekarze medycyny estetycznej? 

Właściwie wszyscy lekarze propagują prawidłowe odżywianie i zdrowy tryb życia, natomiast medycyna estetyczna i przeciwstarzeniowa wzajemnie się uzupełniają. Aby osiągnąć wymarzone estetyczne efekty, oprócz zabiegów niezbędna jest weryfikacja przyzwyczajeń żywieniowych, dołączenie aktywności fizycznej i rezygnacja ze szkodliwych nałogów (palenie papierosów, solarium). 

Jakie są nasze najczęstsze błędy przyspieszające proces starzenia? 

Większość z moich pacjentów prowadzi niezdrowy tryb życia ― są przeciążeni pracą i stresem, niewyspani, jedzą szybko i zbyt dużo węglowodanów oraz tłuszczów. Do tego dołącza się palenie papierosów oraz brak regularnych ćwiczeń fizycznych. W ten sposób niezauważalnie „dodają” sobie dodatkowych lat ― skóra jest szara, mało elastyczna, nasza kondycja jest słaba, wzrasta waga. Ostatecznym efektem jest narastanie liczby chorób cywilizacyjnych ― nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca. Organizm w tej sytuacji możemy porównać do samochodu, którym jeździmy kilkadziesiąt lat bez przeglądów, napraw i oczekujemy, że będzie nam służył jeszcze wiele lat. 

Brzmi to mało optymistycznie… 

Niestety, to efekt naszej małej świadomości. A przecież zmiany na lepsze zależą tylko od nas, nie wymagają dużych nakładów finansowych, możemy je wprowadzać stopniowo, a kolejne osiągnięte efekty będą nas mobilizowały do dalszych kroków. Codzienne dbanie o wygląd to nie tylko pielęgnacja, fryzjer, kosmetyczka, to także odpowiednia ilość snu niezbędna do regeneracji organizmu, zdrowe odżywianie. 

Jakie są więc najczęstsze zalecenia dotyczące zdrowego trybu życia? 

Każdej pacjentce korzystającej z zabiegów estetycznych proponuję pewne zalecenia adekwatne do jej problemów. Jednak podstawowe zasady prawidłowego funkcjonowania są następujące: 

1. Naucz się odpoczywać. Podział dnia na trzy ośmiogodzinne części – jedna sen, druga praca, trzecia odpoczynek ― umożliwiają właściwą regenerację organizmu i redukcję stresu. 

2. Jesteś tym co jesz. Dieta w medycynie anti-aging podkreśla rolę białka ― z ryb, nabiału, drobiu ― niezbędnego do prawidłowej odbudowy struktury skóry, włosów, paznokci. Owoce i warzywa, najlepiej świeże, dostarczają witamin i antyoksydantów do codziennej regeneracji, błonnika do eliminacji toksyn. Ostatnio podkreśla się rolę kwasów omega-3 i 6 zawartych w rybach i olejach roślinnych, jako niezbędnych składników skóry oraz przeciwdziałających miażdżycy. Picie około 1,5 litra wody i soków umożliwia eliminację toksyn z organizmu i zapewnia optymalne nawilżenie komórkom. Wrogowie pięknego ciała to: cukier (powoduje niszczenie włókien kolagenowych i elastyny), kawa, herbata, drinki alkoholowe ― pite w zbyt dużych ilościach odwadniają organizm. Ograniczmy również spożywanie wysokoprzetworzonej i konserwowanej żywności. 

3. Zdrowie podstawą piękna. Regularne badania profilaktyczne, sprawdzanie poziomu hormonów zwłaszcza tarczycowych i estrogenów, umożliwia wykrycie ich niedoborów, które są coraz częstsze w naszej populacji. W okresie menopauzy zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej zapobiega osteoporozie, zmniejsza wiotczenie skóry i ryzyko chorób serca. Również u mężczyzn jest możliwe wyrównanie niedoboru androgenów, co poprawia samopoczucie, zwiększa libido i zapobiega osteoporozie. Utrzymanie prawidłowej wagi zapobiega powstawaniu nadciśnienia i cukrzycy. 

4. Bądźcie aktywni i atrakcyjni! Systematyczne ćwiczenia fizyczne przeciwdziałają osteoporozie, umożliwiają zbudowanie odpowiedniej masy mięśniowej, dzięki czemu zwiększają wydolność organizmu. Ostatnio stwierdzono też, że przyczyniają się do poprawy funkcjonowania mózgu. Aby dotlenić i zmobilizować organizm zachęcam do ćwiczeń kardio (jazda na rowerze, rolkach, bieganie, pływanie) dwa–trzy razy w tygodniu. Sport lub tańce dobieramy do własnego charakteru, zainteresowań i możliwości. Zmęczenie fizyczne zmniejsza napięcie, poprawia humor oraz jakość snu. 

5. Optymiści żyją dłużej! Pozytywne nastawienie do życia zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, m.in. choroby Alzheimera (choroba otępienna), zawału serca. Dłużej żyją ludzie w związkach małżeńskich i otoczeni gronem przyjaciół. Regularna aktywność seksualna przyczynia się do poprawy nastroju, pobudza sprawność intelektualną i fizyczną. Unikanie szkodliwych nałogów. Palenie papierosów jest przyczyną wielu chorób ― udarów mózgu, nadciśnienia, raka płuc i pęcherza moczowego. Alkohol prowadzi do zmian hormonalnych, zmniejszenia możliwości intelektualnych i emocjonalnych, zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Nadmierne opalanie stopniowo niszczy mechanizmy regeneracyjne skóry, staje się ona cienka, przebarwiona, wiotka. 

Z tego wynika, że medycyna anti-aging zajmuje się wieloma aspektami życia. 

Tak, zbiera ona doświadczenia i odkrycia z wielu dziedzin medycyny i propaguje je, bo zdrowie to dobrostan ciała i ducha. Wyszukuje w nowych odkryciach ich zastosowanie do poprawy naszego życia, nie tylko jego leczenia. Wprowadza terapie hormonalne podtrzymujące i przywracające optymalne funkcjonowanie organizmu ― cały czas badane są: estrogeny, hormon wzrostu, DHEA, melatonina. Bada wpływ diety na mechanizmy odpornościowe i równowagę hormonalną. Sprawdza optymalną suplementację minerałami i witaminami. Są prowadzone badania dotyczące zastosowania komórek macierzystych w usprawnianiu starzejących się organów. Wprowadza terapie czynnikami wzrostu stymulującymi komórki do sprawniejszej regeneracji. 

Jest to dziedzina szybko rozwijająca się i z ogromnym potencjałem. 

Mamy wobec niej duże oczekiwania, ale rzadko wprowadzamy nowe odkrycia we własne życie. Dlatego namawiam gorąco pacjentów do czytania czasopism poświęconych aktywności fizycznej, dbaniu o zdrowie ― one uświadamiają, jak można lepiej żyć i motywują do zmian. Sama interesuję się ruchem „slow food”, który cieszy się popularnością w zachodniej Europie. Śródziemnomorska dieta i filozofia życia są nakierowane na człowieka, harmonię z przyrodą i równowagę pomiędzy życiem i pracą. 

Mam nadzieję, że niedługo te trendy rozpowszechnią się w Polsce, zwolnimy tempo życia i zaczniemy je smakować dzień po dniu. 

Ekspert radzi 

dr Krystyna Wilsz 
Właścicielka Laboratorium Kosmetycznego Norel 

Na czym polega innowacyjność metody Beauty Defect Repair? 

Innowacyjność metody beauty-defect-repair polega na połączeniu technologii medycznej i kosmetycznej w celu stymulacji skóry i poprawy transportu składników aktywnych. Metoda ta jest alternatywą mezoterapii medycznej i stanowi wysoce skuteczny zabieg stymulująco–przeciwzmarszczkowy. W trakcie zabiegu wykorzystywane są różne preparaty kosmetyczne i techniki pracy, począwszy od eksfoliacji kwasami owocowymi (10% do 40%), poprzez mikroperforację sterylnymi igiełkami, „wypełnianie” zmarszczek, kończąc na elektrostatycznym masażu drenującym. Dzięki specjalnie uformowanym mikro-igiełkom perforacja naskórka jest delikatna i bezbolesna, a komórki warstwy podstawnej skóry i kapilary pozostają nieuszkodzone. Zatem metoda ta jest nie tylko bardzo skuteczna, ale równocześnie w pełni bezpieczna dla pacjenta. 

Jakich efektów można oczekiwać? 

Mikroperforacja o kontrolowanej głębokości nakłuć prowadzi do silnej stymulacji procesów samoregeneracyjnych skóry, mikrokrążenia i syntezy włókien kolagenowych oraz zapewnia skuteczne wniknięcie składników aktywnych w głąb naskórka. Sterylne mikro-igiełki tworzą tysiące drobnych kanalików w zewnętrznych warstwach skóry, przez które składniki aktywne zawarte w dermoceutykach bdr (kwas hialuronowy, Matrixyl, peptydy, koenzym Q10) mogą penetrować głębsze warstwy skóry. Ponieważ nakłuwanie jest zabiegiem czysto mechanicznym, bez zastosowania prądu czy wysokiej temperatury, możliwe jest także przeprowadzenie go w przypadku okolic oczu wraz z powieką górną. Seria zabiegów gwarantuje wygładzenie zmarszczek, poprawę elastyczności i gęstości skóry oraz wyrównanie kolorytu cery. Skóra staje się gładka, sprężysta i lepiej napięta, a owal twarzy wymodelowany. Jak długo utrzymują się efekty zabiegów? Zabieg można wykonać jednorazowo, jednak dla uzyskania najlepszych i długotrwałych efektów konieczne jest przeprowadzenie serii 4., 6. lub 8. zabiegów. Utrzymywanie się efektów zależy od wielu czynników, takich jak indywidualny, genetycznie uwarunkowany przebieg procesów starzenia, tryb życia, dieta, palenie papierosów, stres , pielęgnacja domowa skóry. Zatem efekty utrzymują się różnie u różnych osób. Zalecamy cykliczność w powtarzaniu pojedynczych zabiegów (raz na miesiąc) bądź całych serii (do dwóch w roku) by skutecznie spowalniać procesy starzenia skóry oraz jak najdłużej cieszyć się jej pięknym i młodym wyglądem.