Bezpieczne piękno

56
19.09.2012

dr n. med. Aleksandra Czernecka-Micińska 
DER-MED w Katowicach i w MedSpace w Gliwicach 

Jak wybrać dobry gabinet medycyny estetycznej, gdzie zabieg zostanie wykonany prawidłowo przez lekarza posiadającego stosowne dyplomy i certyfikaty?

W ostatnich latach w Polsce obserwujemy żywiołowy wzrost ilości miejsc oferujących zabiegi estetyczne. Są wśród nich salony kosmetyczne, gabinety dermatologiczne i medycyny estetycznej oraz duże kompleksy łączące chirurgię plastyczną, zabiegi medycyny estetycznej i laserowej oraz kosmetologię. 

Estetica Beauty: Jak się w tym wszystkim nie zgubić, uzyskać rzetelną informację oraz mieć prawidłowo wykonany zabieg? 

dr n. med. Aleksandra Czernecka-Micińska: Nie możemy zapominać, że zabiegi estetyczne należą do zabiegów medycznych. Mezoterapia igłowa, botox, wstrzykiwanie kwasu hialuronowego, czyli wszystkie zabiegi wykonywane przy pomocy strzykawki i igieł to procedury medyczne. Powinny być wykonywane przez lekarza lub pielęgniarkę. Kosmetolog czy kosmetyczka nie ma takich uprawnień oraz nie będzie mogła udzielić żadnej specjalistycznej pomocy w przypadku wystąpienia powikłań. Doradzam unikanie miejsc, gdzie kosmetyczka, która świetnie wykonuje zabiegi pielęgnacyjne, proponuje również wypełnienie ust. 

EB: Jak więc znaleźć dobry gabinet lub lekarza? 

AC: Aby pomóc we właściwym wyborze, stowarzyszenia zrzeszające lekarzy zajmujących się zabiegami estetycznymi podają nazwiska na swoich stronach internetowych. Dermatologów estetycznych szukaj na stronie www.dermatologia-estetyczna.pl. Lekarze medycyny estetycznej, którzy ukończyli Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej są umieszczeni na stronie www.psme.waw.pl. Lekarze certyfikowani przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging zostali wymienieni na stronie www.certyfikowani.org. Organizacje te na bieżąco szkolą swoich członków, informują o najnowszych zabiegach i dbają o wysoki poziom usług medycznych. 

EB: Gdzie możemy się dowiedzieć więcej o wybranym lekarzu? 

AC: Gabinety z reguły przedstawiają sylwetki osób pracujących, certyfikaty ze szkoleń, dotychczasową karierę. Przestrzegam przed wykonywaniem zabiegów w salonach, które nie podają nazwiska lekarza. Nie polecam również szukania ocen lekarzy na blogach- przedstawiane tam opinie są subiektywne i mogą być celowo zafałszowane (pozytywnie lub negatywnie). 

EB: Jak powinna wyglądać pierwsza konsultacja? 

AC: Na pierwszej konsultacji lekarz ocenia problem, z którym przyszedł pacjent, pyta o choroby, stosowane leki, dotychczasowe zabiegi i proponuje kilka rozwiązań – podając efekty, czas ich trwania, konieczność łączenia zabiegów, możliwe powikłania oraz przybliżone ceny. Im bardziej szczera i otwarta będzie rozmowa, tym więcej uzyska pacjent informacji i lepiej będzie dobrana terapia. 

EB: Jak należy rozumieć słowa „szczera i otwarta” rozmowa? 

AC: Podstawą konsultacji lekarskiej jest szczerość pacjenta dotycząca chorób, poprzednich zabiegów. Część pacjentek to ukrywa, nie zdając sobie sprawy, że pewne zabiegi się wykluczają (np. po peelingach nie wykonujemy od razu zabiegów laserowych) a pewne zabiegi powodują niszczenie efektów poprzednich (np. zabiegi nagrzewające skórę powodują zmniejszenie efektów wypełniania kwasem hialuronowym). Po wypełnianiu trwałym wypełniaczem nie powinno się podawać w to miejsce wypełniaczy hialuronowych ze względu na możliwe powikłania. Po drugie, duża część pacjentów przychodzi do lekarza zdecydowana na konkretny zabieg, nie zdając sobie sprawy, że ich problem wymaga innego rozwiązania. Warto w tej kwestii zaufać opinii lekarza i rozważyć inne możliwości- na pewno efekty będą trwalsze i lepsze. 

EB: Czy lekarz mówiąc o powikłaniach nie odstrasza pacjenta od wykonania zabiegu? 

AC: Niestety w medycynie estetycznej jak przy każdej ingerencji medycznej mogą zdarzać się powikłania. Powinno się o tym mówić otwarcie i uprzedzić pacjenta, po wystąpieniu jakich objawów będzie niezbędna konsultacja kontrolna. Objawy niepożądane mogą wynikać z alergii na podany preparat, stanu zapalnego lub infekcji, które wcześnie zgłoszone mogą być szybko wyleczone bez pozostawienia trwałych śladów. Czasami przyczyną powikłań jest zatajenie chorób, zabiegów lub niestosowanie się do zaleceń pozabiegowych np. brak właściwej ochrony przed promieniami UV po peelingach lub zabiegach laserowych. Rzetelna informacja przekazana lekarzowi a potem pacjentowi zmniejsza ryzyko powikłań. 

EB: Co jeszcze ma wpływ na ostateczny efekt terapii? 

AC: Właściwe połączenie i rozplanowanie zabiegów. Nie jestem zwolenniczką „ultraszybkich” terapii – łączenie podczas jednej wizyty kilku zabiegów np. botox i wypełnianie kilkoma ampułkami kwasu hialuronowego. Lepiej poczekać na efekt rozluźnienia zmarszczek toksyną botulinową i potem je wypełnić niż ryzykować nadkorektę (czyli przeładowanie) skóry. Również przestrzegam przed nadmiernym wypełnianiem ust na jednej wizycie. Bardziej korzystny efekt osiągniemy stopniowo, dając skórze czas na przebudowę. Na szczęście, nadmiar kwasu hialuronowego możemy rozpuścić hialuronidazą, co jednak powinno być wykonywane w wyjątkowych sytuacjach. Działania niepożądane po botoxie są bardzo trudne do leczenia, ale ustępują wraz z czasem, najczęściej po kilku tygodniach od zabiegu. 

EB: Niekiedy po zabiegach estetycznych znane aktorki zmieniają się radykalnie, co nie zawsze jest korzystne dla ich urody. 

AC: Zgadzam się z Panią, swoim pacjentkom polecam rozważne dbanie o urodę. Czasami odradzam wykonanie zabiegu, którego efekty byłyby sztuczne i przerysowane. Każda z nas ma swoje atuty, tylko nie zawsze potrafimy je zauważyć skupiając się na konkretnej zmarszczce. Umiejętne łączenie kilku zabiegów umożliwia równocześnie poprawę kolorytu skóry, jej sprężystości i odmłodzenie rysów twarzy. Zabiegi wykonywane systematycznie ale delikatnie przywracają młodszy, promienny wygląd w sposób naturalny, bez cienia sztuczności.