Frakcyjna RF mikroigłowa

38
10.12.2012

dr Marek Wasiluk 
Triclinium 

Nowa, obiecująca technologia. Bardzo skuteczna w zabiegach liftingujących, redukcji rozstępów, głębokich blizn i zmarszczek. Czy zastąpi, tradycyjne już, lasery? 

Od kilku lat obserwujemy rosnącą popularność zabiegów medycyny estetycznej. Pacjenci coraz częściej wybierają nieinwazyjne zabiegi ani-aging, kosztem inwazyjnych metod oferowanych przez chirurgię plastyczną. Związane jest to głównie z coraz lepszymi możliwościami terapeutycznymi, jakie oferuje medycyna estetyczna, krótszym okresem rekonwalescencji oraz mniejszym ryzykiem powikłań. 

Rosnąca popularność medycyny estetycznej nie byłaby możliwa bez stosowania coraz nowocześniejszych urządzeń. Światowy postęp technologiczny ma również odzwierciedlenie w urządzeniach dedykowanych zabiegom estetycznym. 

Do najbardziej "medialnych" oraz o uznanej skuteczności klinicznej urządzeń estetycznych należą lasery medyczne, a szczególnie lasery frakcyjne. Wykorzystywane są one w zabiegach odmładzania i zagęszczania skóry, redukcji zmarszczek, blizn oraz rozstępów. Lasery frakcyjne można podzielić na dwie grupy urządzeń: lasery ablacyjne, do których należą lasery CO2 oraz Er-Yag, oraz lasery nieablacyjne, na przykład lasery Er-glass. Zasadniczą różnicą pomiędzy obiema grupami jest sposób oddziaływania na tkankę, skuteczność kliniczna, ryzyko wystąpienia powikłań oraz długość okresu rekonwalescencji po zabiegu. 

O ile zabiegi laserami nieablacyjnymi uznawane są za bezpieczniejsze (oddziaływanie lasera skupia się głównie w środkowych warstwach skóry i nie powoduje zniszczenia jej powierzchownych warstw) to ich skuteczność kliniczna jest ograniczona, w porównaniu do laserów ablacyjnych. Wiąże się to głównie z relatywnie płytkim wnikaniem promieniowania laserów nieablacyjnych w głąb skóry. Niewątpliwą zaletą laserów nieablacyjnych jest za to krótki czas rekonwalescencji po zabiegu (kilka dni). 

Lasery ablacyjne działają zdecydowanie mocniej i głębiej niż urządzenia nieablacyjne, przez co zabiegi nimi wykonywane są skuteczniejsze. Laserem ablacyjnym można dokonać złuszczenia naskórka, co jest niemożliwe w technologii nieablacyjnej. Niedogodnością jest dłuższy czas rekonwalescencji (zazwyczaj 5-7 dni) oraz większe ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych. 

Ograniczeniem obu metod zarówno ablacyjnych i nieablacyjnych, jest nieduża (do około 1,5 mm) penetracja laserowego w głąb tkanek. Jest ona wystarczająca dla redukcji blizn czy zmarszczek, natomiast nie wystarczająca do skutecznej redukcji rozstępów czy uzyskania nieoperacyjnego liftingu twarzy. Zabiegów laserowych nie powinno wykonywać się w porach roku charakteryzujących się dużą ekspozycją skóry na słońce (od późnej wiosny do wczesnej jesieni) oraz na opaloną skórę. 

Ostatnio w palecie nowych rozwiązań dedykowanych zabiegom medycyny estetycznej pojawiły się urządzenia oparte na technologii frakcyjnej RF mikroigłowej. Urządzenia te wykorzystują jednocześnie dwa mechanizmy stymulujące procesy regeneracyjne tkanek: mikronakłuwania oraz rozgrzewania tkanek za pomocą prądu RF. Standardowa głowica urządzenia frakcyjnej RF mikroigłowej składa się z 25 lub 49 cienkich mikroigieł pokrytych złotem. W trakcie zabiegu mikroigły wkłuwane są w skórę na pożądaną głębokość (regulowaną w zakresie od 0,1 do 3,5 a nawet 4 mm). W kolejnym etapie, w momencie pozostawania mikroigieł w tkance, emitowane są impulsy prądu RF (pomiędzy igiełkami będącymi jednocześnie elektrodami) wywołując silne podgrzanie tkanek. Czas oraz intensywność impulsów są dowolnie regulowane. Frakcyjna RF mikroigłowa znacząco przewyższa skutecznością powszechnie obecnie stosowaną RF kontaktową, w której impulsy elektryczne emitowane są z elektrod umieszczonych na powierzchni skóry, przez co trudne jest równomierne i wystarczająco głębokie ogrzanie tkanek do temperatury koniecznej do zainicjowania procesów regeneracyjnych. W przypadku frakcyjnej RF mikroigłowej podgrzanie możemy przeprowadzić bardzo głęboko, a co najważniejsze dokładnie na takim poziomie jaki jest konieczny przy danym problemie estetycznym aby zabieg był skuteczny. 

Okres rekonwalescencji po zabiegu frakcyjną RF mikroigłową jest krótki, wynosi 1-3 dni. Jest to związane z faktem, że uszkodzenia skóry powstałe w czasie zabiegu są zdecydowanie mniejsze, niż w przypadku laserów frakcyjnych ablacyjnych. Zabiegi można wykonywać o każdej porze roku, również na skórę opaloną. 

Doświadczenia kliniczne wskazują na wysoką skuteczność frakcyjnej RF mikroigłowej. Sprawdza się ona szczególnie tam, gdzie musimy dotrzeć do głębokich warstw skóry, czyli w zabiegach liftingujących, przy redukcji rozstępów, redukcji głębokich blizn i zmarszczek. Skuteczność frakcyjnej RF mikroigłowej w w/w zabiegach przewyższa skutecznością nie tylko klasyczną RF ale również systemy laserowe. Wykazano również jej efektywność w leczeniu nadpotliwości. 

Frakcyjna RF mikroigłowa to obiecująca technologia, mająca potencjał skutecznego konkurowania z laserami nieablacyjnymi, w związku z szerszymi wskazaniami terapeutycznymi, większą skutecznością kliniczną, niższym kosztem urządzenia, jego prostszą konstrukcją a więc niższą awaryjnością. Nie wydaje się jednak, aby frakcyjna RF mikroigłowa była w stanie zastąpić lasery frakcyjne ablacyjne. Powinna być raczej traktowana i stosowana jako urządzenie poszerzające możliwości terapeutyczne.