Gdy oczy zdradzają wiek

294

Jak naturalnie zadbać o oczy, skąd się biorą pod nimi opuchlizny i cienie? Czy jesteśmy skazane na opadające powieki, jeśli nie chcemy lub boimy się działać metodami inwazyjnymi? Czy białe białka są tylko przywilejem młodości?

Uroda według naszego mózgu

Badania podświadomej percepcji witalności i atrakcyjności u kobiet i mężczyzn stawiają młodzieńczo otwarte oczy zaraz za wyprostowaną postawą. Oba te czynniki świadczą o dobrej formie właścicielki.

Takie żywe, błyszczące spojrzenie to funkcja mięśni okrężnych oczu, Orbicularis Oculi. Ich jędrności nie zastąpi nic i nie istnieje metoda inna, niż trening tychże mięśni, dla uzyskania młodzieńczego efektu.

Pamiętajmy też, że sztuczne unieruchomienie okolic oczu odbiera im radosny wyraz przy uśmiechu, toteż namawiam Was do skutecznej, lecz naturalniejszej troski o wasze „zwierciadła duszy”.

Trening mięśni oczu

U nas w Europie jest to na razie gorący trend, który niektóre z nas jeszcze zaskakuje. Natomiast w Azji, gdzie oczy ćwiczy się regularnie od pokoleń, nawet w szkołach, i gdzie każda zadbana kobieta je zna, nie trzeba do nich nikogo przekonywać. Córki obserwują mamy, które rano przed lustrem robią następujące ćwiczenie, by wzmocnić drenaż pod oczyma i zapobiegać przepuklinie tłuszczowej pod okiem:

Ćwiczenie „Japonki”

  • Skieruj wzrok nieco do góry
  • Środkowy palec ułóż przy zewnętrznych kącikach oczu, by ten obszar skóry pozostał gładki
  • Otwórz usta w pionowe „O” z wargami opiętymi na dziąsłach i pozostań tak przez całość ćwiczenia
  • Zmruż oczy wyobrażając sobie, że patrzysz w ostre światło, tak by maksymalnie napiąć dolną powiekę
  • Mruż oczy pulsacyjnie minimum 20 razy. Japonki dochodzą do stu powtórzeń!

Trening na dobry wzrok

Im słabszy wzrok, tym bardziej „kłopotliwa” estetycznie mimika wokół oczu. Gdy mamy trudności z akomodacją wzroku, z zamazanym obrazem przedmiotów, często marszczymy zarówno skórę wokół oczu jak i czoło, w pionie i w poziomie, pracując na przedwczesne zmarszczki mimiczne. W tej sytuacji unieruchomienie zaangażowanych mięśni botoksem nie przynosi spodziewanych efektów, gdyż wtedy mimika „przenosi się” w inne partie twarzy, np. na boki nosa, rzeźbiąc tam tak zwane królicze zmarszczki. Z kolei wypełnianie powstałych bruzdek, gdy marszczone strefy są ciągle aktywne, grozi przemieszczaniem się wypełniacza, toteż praca nad ostrzejszym widzeniem poprzez trening mięśni gałki ocznej ma aspekt nie tylko zdrowotny, ale także estetyczny.

Mądrość Chińczyka

Dzieci w chińskich szkołach dwa razy dziennie wykonują takie krótkie lecz wyjątkowo dobroczynne ćwiczenie, w ramach rządowego programu prewencji krótkowzroczności. To zaledwie dwie minuty, a skutki odczuwalne są niemal natychmiast. Poza wyostrzonym wzrokiem obserwujemy lepszy drenaż obydwu powiek, lepiej nawilżone oczy i spokojniejszą mimikę wokół oczu. Oto jak je wykonać:

  • Usiądź wygodnie z prostym kręgosłupem
  • Zamknij oczy i nie otwieraj ich podczas ćwiczenia
  • Skieruj wzrok jak najwyżej a następnie jak najniżej w pionowej linii, powtórz 5 razy
  • Spójrz teraz daleko za swoje prawe, a potem lewe ramię, powtórz 5 razy (nie otwieraj powiek!)
  • Rysuj wzrokiem duże litery „X”
  • Zakończ obrysowując wzrokiem jak największy znak nieskończoności, w obydwu kierunkach
  • Otwórz oczy i mrugaj powiekami przez 30 sekund
  • Ciesz się wypoczętym spojrzeniem!

Duży repertuar

Podobnie jak ze skutecznym treningiem ciała, mięśnie twarzy także warto ćwiczyć różnorodnie. Wtedy osiągamy najszybsze efekty. Zanim jednak podejmiemy samodzielne ćwiczenia w domu, konieczna jest pomoc wysoko wykwalifikowanego instruktora Yogattractive. Dlaczego filmiki z internetu nie wystarczą? Otóż każda twarz i każda mimika różnią się na tyle, że trzeba modyfikować ćwiczenia do indywidualnych potrzeb. Taka nauka nie zajmuje dużo czasu, nie jest też wielkim obciążeniem dla kieszeni. Moje uczennice przychodzą zwykle na zajęcia raz w tygodniu lub korzystają z zajęć przez skype, gdzie każdą z nich obserwuję i poprawiam. Stopniowo zwiększamy repertuar i trudność ćwiczeń do czasu, gdy są gotowe, by samodzielnie działać w domu.

Nie ma to jak automasaż

Coraz więcej dbających o siebie kobiet docenia tradycyjne metody manualnej terapii dla skóry. Coraz więcej z nich uczy się technik automasażu, bo to codzienne 5-7 minut masażu jest nieocenione dla cery. Profesjonalny, dłuższy masaż jest cudownym doświadczeniem. Z punktu widzenia skuteczności natomiast, regularna, krótsza stymulacja skóry daje bardziej spektakularne efekty przeciwstarzeniowe. Niezwykle delikatna, cienka skóra wokół oczu będzie wyjątkowo wdzięczna za taką pielęgnację.

Techniki automasażu okolic oczu

Skóra w tym rejonie jest mało elastyczna i ma skłonność do wiotczenia. Wymaga więc dużo czułości. Techniką masażu, która działa głęboko, stymulując ukrwienie, drenaż limfatyczny a także unerwienie okolic oczu, tonizując ich mięśnie i zarazem robiąc akupresurę tego rejonu są tak zwane jeżyki medyczne. Stosując je, działamy punktowo, toteż mamy pewność, że nie rozciągniemy skóry. Wyniki bywają wręcz spektakularne. Należy zachować kierunek masażu pokazany na zdjęciu, by prawidłowo stymulować układ limfatyczny. Około 10-15 okrążeń rano i wieczorem jest wystarczające, by po tygodniu zauważyć zdecydowaną różnicę.

Smoky eye czyli makijaż oczu

Arabowie stosowali kohl na podrażnione przez pustynny piasek oczy. Panowie też. Węgiel z palonych 12 ziół nadaje sarni wyraz i efekt niebieskich białek oczom kobiet na Bliskim Wschodzie. Leczy podrażnienia oczu, zapalenie spojówek, jaglicę, łagodzi zaczerwienienia, wygląda pięknie i.. możesz w takim makijażu iść spać. Oczy Ci podziękują.

Czemu mam worki pod oczyma?

Na konsultacje wiele pań przychodzi z tym właśnie problemem. Medycyna naturalna, w przeciwieństwie do konwencjonalnej, zawsze zadaje pytanie o przyczynę, zamiast jedynie skupiać się na zaleczeniu symptomów. Pierwsza rzecz to sprawdzenie aktywności tarczycy, bo i zespół Hashimoto i jej niedoczynność mogą powodować obrzęki pod oczyma. Podobnie, zdrowe nerki i wątroba to często połowa sukcesu. Może się jednak okazać, że tak objawia się… nietolerancja pokarmowa.

Co mi szkodzi?

Opuchnięte oczy to bardzo często znak, że coś w naszej diecie nie jest optymalnie przyswajane. Może nie być to ani alergia, ani nietolerancja, ale nadwrażliwość na dany składnik pokarmowy. Wtedy organizm wytwarza toksyny, co często uwidacznia się właśnie nie tylko jako „oponka” wokół pasa ale także worki pod oczami. Tutaj na uwagę zasługują pokarmy, które najczęściej taki kłopot powodują. Jeśli już odkryjemy winowajcę, musimy go, niestety, wykluczyć z diety…

Pyszne lody, zdrowy jogurt?

Ludzie to jedyny gatunek, który upiera się, by pić mleko innego gatunku i to w dodatku w dorosłym wieku. Trudno się więc dziwić, że pełne hormonów dla małego cielaka mleko to poważny żywieniowy błąd. Mleko zawiera, poza nietrafionymi w potrzeby człowieka hormonami, aż cztery substancje prozapalne. Laktoza to tylko jeden z nich. Jeśli obserwujesz zatrzymywanie płynów, także pod oczyma, zmęczenie i wahania nastroju, gazy i problemy żołądkowe plus trądzik to bardzo możliwe, że reagujesz na mleczne proteiny: serwatkowe i kazeinę.

Większość przetworzonych produktów zawiera mleko. Dotyczy to także chleba, płatków i wyrobów mięsnych.

Nabiałowa twarz

Przyjrzyjmy się obrazkowi i zwróćmy uwagę na:

  • Opuchnięte powieki
  • Worki pod oczyma
  • Cienie pod oczyma

Kłopoty mogą powodować także inne elementy naszego jadłospisu, trzeba mu się więc dokładnie przyjrzeć, zarazem obserwując reakcje ciała.

Jesteśmy całością

Gdy już zadbamy o zdrowie od wewnątrz, codzienna dawka automasażu i ćwiczeń może być tym krokiem, który przybliży Cię do spojrzenia, jakie sobie wymarzyłaś: nawilżone, czyste białka i gładka skóra wokół oczu, może z paroma „promyczkami” od śmiechu, jeśli masz więcej niż 35 lat. Taka prawdziwa, radosna, zadbana Ty.

Olga Szemley-Goudineau
Twórczyni Yogattractive, autorskiej metody rewitalizacji twarzy, dyplomowany instruktor jogi Bikram, artystka i globetrotter.
www.yogattractive.com