Fale radiowe w kosmetologii

292
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Fale radiowe mogą być wytwarzane przez prąd zmienny i w szerokim zakresie częstotliwości od dawna stosuje się je w wielu dziedzinach życia, w kosmetologii – w zabiegach nieinwazyjnego odmładzania skóry oraz redukcji tkanki tłuszczowej.

W zabiegach kosmetologicznych wykorzystuje się fale radiowe wysokiej częstotliwości, najczęściej 0,5-7MHz. Im wyższa częstotliwość fali, tym mniejsza głębokość wnikania promieniowania przez skórę. Fale radiowe wnikając w głąb skóry wywołują efekt termiczny w tkance. Nowoczesne urządzenia stosowane do tego typu procedur zabiegowych wyposażone są w elektrody, pomiędzy którymi przepływa prąd oraz specjalne systemy chłodzące, które powodują komfort i brak bólu przy zabiegu. Na skórę nanosi się również żel, który dodatkowo chroni skórę przed oparzeniem. Badania kliniczne wykazały, że lepsze efekty uzyskuje się przy kilkakrotnym przejściu głowicą emitującą fale radiowe o niższej energii w danym obrębie skóry niż jednorazowe zastosowanie fali o energii wyższej.

Jak wspomniano wcześniej, zabiegi fal radiowych wykorzystują efekt podgrzania głębszych tkanek, który powstaje w wyniku przepływu przez skórę prądu wysokiej częstotliwości. Zewnętrzne, zmienne pole elektromagnetyczne powoduje ruch jonów w tkance a poruszające i ocierające się o siebie cząsteczki wywołują emisję ciepła endogennego. Stosowane w kosmetologii urządzenia standardowo podnoszą temperaturę do około 40- 45°C. Co ważne, tworzenie się ciepła jest większe w tkankach zawierających dużą ilość elektrolitów niż w takich, które zawierają ich mniej. Na efekt termiczny w tkankach wpływa wiele czynników, między innymi częstotliwość fal radiowych, natężenie prądu, opór stawiany przez tkankę, zawartość elektrolitów w tkance oraz czas działania energii.

Klasyczny podział fal radiowych to:

Fale monopolarne – gdzie mamy do czynienia z dwiema elektrodami – jedną bierną, która styka się z ciałem pacjenta i drugą emitującą promieniowanie fal radiowych. Fale monopolarne dają większą głębokość i obszar podgrzania tkanek niż pozostałe.

Fale bipolarne – dwie elektrody są tu umieszczone blisko siebie, najczęściej na jednej głowicy. Energia przepływa tutaj między elektrodami oraz pod nimi. Głębokość wnikania fali zależy od odległości elektrod od siebie i zazwyczaj wynosi 1-4mm.

Fale multipolarne – mamy tutaj 3 elektrody, z których jedna jest elektrodą dodatnią a dwie pozostałe są ujemne. Jest to kombinacja fal monopolarnych i bipolarnych.

Fale radiowe w kosmetologii stosuje się głównie w celach odmładzania skóry oraz redukcji tkanki tłuszczowej. Odmładzanie skóry przy wykorzystaniu radiofrekwencji polega na podgrzaniu włókien białkowych (kolagenu), które ulegają skróceniu, zagęszczeniu a nawet częściowej denaturacji. Z każdym rokiem w skórze jest coraz mniej włókien kolagenowych, które dodatkowo ulegają rozciągnięciu. Gdy włókna te podgrzewamy, napinamy je i stymulujemy fibroblasty do tworzenia nowych włókienek białkowych. Podgrzanie głębszych struktur powoduje też rozszerzenie naczyń krwionośnych, co polepsza odżywienie, dotlenienie oraz odtoksycznienie skóry. Po zabiegach thermoliftingu skóra jest napięta, zaróżowiona a zmarszczki spłycone. Redukcja tkanki tłuszczowej wywołana jest przez indukowane radiofrekwencją ciepło, które wyzwala proces selektywnej termolipolizy. Następuje rozkład trójglicerydów, zawartych w adipocytach, na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol. Tłuszcz przemieszcza się do przestrzeni międzykomórkowej a potem przedostaje do układu krwionośnego i limfatycznego, jest trawiony przez wątrobę i wydalany przez nerki i system trawienny. Dodatkowo ciepło powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz przyspieszenie metabolizmu, co przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej. Zabiegi termoliftingu ciała powodują redukcję cellulitu, rozstępów, wyszczuplanie, ujędrnianie ciała oraz zmniejszenia obwodów poszczególnych partii ciała.

Okiem praktyka – procedura zabiegowa z użyciem radiofrekwencji

Radiofrekwencja jako zabieg profilaktyczny
(skóra bez widocznych oznak starzenia, ze znikomymi załamaniami skóry, dobrze nawodniona)

Seria zabiegów 3-5 w odstępach 3-tygodniowych, co drugi zabieg wykonana radiofrekwencja mikroigłowa, kuracja wykonana raz w roku. Przed przystąpieniem do serii zabiegów jak i w trakcie trwania serii zalecam nawadnianie organizmu wodą wysokozmineralizowaną – co najmniej 1,5 l dziennie (termolifting daje lepsze efekty w dobrze nawodnionych komórkach z dużą zawartością elektrolitów) oraz dietę bogatą w pierwiastki – potas, wapń i magnez (należy spożywać w większych ilościach np. pomidory, banany, awokado, migdały). Zalecenia żywnościowe należy stosować minimum tydzień przed planowaną serią zabiegów oraz podczas trwania całej kuracji.

Procedura zabiegowa składa się z:

  • dokładnego oczyszczenia skóry z wszelkich zanieczyszczeń oraz makijażu
  • złuszczenia zrogowaciałego naskórka (w przypadku skór mieszanych, z widocznymi porami i zaskórnikami stosuję peeling kawitacyjny ultradźwiękami, natomiast w przypadku skór delikatnych, wrażliwych, z tendencją do przesuszenia stosuję oxybrazję tlenową)
  • odtłuszczenia skóry (tłuszcz nie przewodzi prądu)
  • nałożenia żelu zabezpieczającego przed oparzeniem
  • wykonanie termoliftingu ( częstotliwość 5MHz, energia 30-35J/cm2, ruchy zaczynam od szyi w kierunku węzłów podżuchwowych, następnie ruchy okrężne i pionowe na twarzy zgodnie z przebiegiem włókien mięśniowych, na koniec drenaż twarzy ruchami kolistymi w kierunku najbliższych węzłów chłonnych, czas termoliftingu 30 minut)
  • masaż relaksacyjny na dobranym do typu skóry naturalnym oleju (skóry mieszane olej sezamowy, skóry wrażliwe olej z pestek malin)
  • maska algowa dobrana do typu skóry (skóry mieszane np. alga z pokrzywą i melisą, skóry wrażliwe np. alga z aloesem)
  • krem końcowy.

Radiofrekwencja jako zabieg liftingujący
(skóry dojrzałe, z widocznymi oznakami starzenia się, ze zmarszczkami i bruzdami, słabo nawodnione)

Seria zabiegów 6-8 w odstępach 2-tygodniowych, kuracja wykonywana 2 razy w roku. Zalecenia dietetyczne tak jak w przypadku skór bez widocznych zmian starzeniowych, z tym, że ilość wypijanej wody wysokozmineralizowanej to minimum 2l dziennie, natomiast stosowanie zaleceń przed przystąpieniem do kuracji to minimum 2 tygodnie.

Procedura zabiegowa tak jak w przypadku skór bez znacznych oznak starzenia, tylko energia zwiększona do 35-40J/cm2.

Radiofrekwencja jako zabieg redukujący tkankę tłuszczową

Seria zabiegów 4-8, w odstępach 3-tygodniowych, stosowana zamiennie z mezoterapią igłową (śródskórnie podaję zamiennie wyciąg z karczocha, lecytynę, L-karnitynę). Zabiegi powodują wsparcie dla efektów uzyskiwanych przy odpowiednio dobranej diecie i aktywności fizycznej. Po zabiegu zalecam picie co najmniej 2l wody oraz umiarkowany wysiłek fizyczny aby przyspieszyć jeszcze bardziej metabolizm.

Procedura zabiegowa składa się z:

  • dokładnego oczyszczenia skóry z wszelkich zanieczyszczeń
  • złuszczenia zrogowaciałego naskórka za pomocą gruboziarnistego peelingu cukrowego
  • odtłuszczenia skóry (tłuszcz nie przewodzi prądu)
  • nałożenia żelu zabezpieczającego przed oparzeniem
  • wykonanie termoliftingu (częstotliwość 5MHz, energia 40-45J/cm2, ruchy wykonuję zgodnie z przebiegiem większych naczyń krwionośnych, następnie ruchy okrężne, poprzeczne do włókien mięśniowych oraz ruchy wysmuklające od boków ciała ku środkowe, czas termoliftingu 45 minut)
  • maska łagodząca dobrana do typu skóry
  • krem końcowy.

Anna Kacperska-Dolata
Z wykształcenia kosmetyczka, chemik kosmetyczny i promotor zdrowia. Jedna z 10 finalistek konkursu Kosmetyczka Roku Bielenda. Prowadzi Gabinet Kosmetyki Estetycznej Piękno i Zdrowie w Płotach oraz jest wykładowcą i instruktorem zawodu.