Mezoterapia igłowa i mikroigłowa – hit czy kit?

547
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma

Mezoterapia igłowa oraz mikroigłowa od ponad 50 lat cieszą się dużą popularnością. Dziś metodę tę uznaje się za dobrze opanowaną i w pełni bezpieczną.

Mezoterapia igłowa ma dwojakie działanie. Z jednej strony nakłuwanie skóry cienką igiełką powoduje kontrolowany stan zapalny skóry, który pobudza ją do regeneracji, odnowy i naprawy oraz zwiększa syntezę fibroblastów. Z drugiej strony polega na śródskórnym podaniu substancji aktywnych (np. krzemionki organicznej, kwasu hialuronowego nieusieciowanego, DMAE (dimetyloetyloaminy), kompleksu witamin, dekspantenolu, biotyny, lecytyny, L-karnityny itp. Substancje te dobiera się w zależności od potrzeb i kondycji danej skóry. I tak na przykład krzemionka organiczna regeneruje tkankę łączną (włókna kolagenowe i elastynowe), zapobiega starzeniu się skóry, poprawia jędrność i elastyczność skóry, niweluje cellulit, zmniejsza wypadanie włosów. Nieusieciowany kwas hialuronowy intensywnie nawilża skórę, ujędrnia i delikatnie wygładza drobne załamania skóry. DMAE liftinguje skórę, przeciwdziała wiotczeniu skóry, nawilża, rozjaśnia, chroni przed wolnymi rodnikami. Kompleks witaminowy (witaminy A, C, E) wspomaga regenerację skóry, redukuje TEWL, chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych i wolnych rodników, jest silnym antyoksydantem, ma działanie przeciwzmarszczkowe. L-karnityna, wyciąg z karczocha czy fosfatydylocholina mają działanie lipotroficzne, które polega na zmniejszeniu tkanki tłuszczowej w naturalnych procesach metabolicznych. Substancje te zwiększają również działanie enzymów niszczących lipidy z błony komórkowej. W komórkach tłuszczowych zwiększają przepuszczalność błony co ułatwia wydalanie nadmiaru tłuszczu z organizmu. Dekspantenol, biotyna, oligoelementy są stosowane w terapiach przeciwko wypadaniu włosów, wzmacniają i pogrubiają włosy oraz działają przeciwzapalnie i przeciwłojotokowo na skórę głowy. Na rynku jest wiele innych komponentów, które są przeznaczone do mezoterapii igłowej dlatego można komponować indywidualną mieszankę substancji aktywnych dla danego Klienta. Trzeba pamiętać, aby do mezoterapii igłowej używać preparatów tyko do tego przeznaczonych ponieważ inne (nieprzeznaczone do tego rodzaju kuracji) mogą powodować alergię i niepożądane odczyny skórne.

Mezoterapię igłową można zastosować w przypadku skóry twarzy, szyi i dekoltu, skóry ciała oraz skóry głowy.

Procedura zabiegowa – skóra twarzy, szyi i dekoltu

  • Demakijaż skóry preparatem dobranym do rodzaju cery.
  • Peeling (najczęściej wykonuję peeling kawitacyjny w celu złuszczenia i oczyszczenia skóry lub oksybrazję w celu delikatnego złuszczenia, nawilżenia i dotlenienia skóry).
  • Dezynfekcja skóry.
  • Znieczulenie skóry pod okluzją (na około 10-15 minut nakładam grubszą warstwę znieczulenia w kremie i nakładam na to folię. Okluzja powoduje szybsze znieczulanie skóry).
  • Wykonanie mezoterapii igłowej – mezoterapię wykonuję dwiema manualnymi metodami – metodą nappage oraz metodą point by point. W obu metodach stosuję igły 30G lub 32G (igły są bardzo cienkie) i długości 4mm (nappage) i 13mm (point by point).
    W metodzie nappage nakłuwam całą powierzchnię skóry, wykonując delikatne nakłucia na głębokość około 1mm oraz podając niewielkie ilości preparatu podczas nakłuwania.
    W metodzie point by point igłę pod odpowiednim kątem (około 15 stopni) wsuwam na głębokość około 2-3mm (praca na głębokości granicy skórno-naskórkowej). W metodzie tej dobrze jest mieć dłuższą igłę, którą możemy lekko wygiąć aby wkłucia były bardziej precyzyjne. W metodzie tej substancje aktywne podaje się śródskórnie, tworząc na powierzchni skóry małe pęcherzyki, wypełnione daną substancją. Pęcherzyki te po upływie około 15 minut znikają a substancja aktywna wypełnia przestrzenie międzykomórkowe. Metodę tę stosuję w miejscach newralgicznych, gdzie jest najwięcej załamań skóry (lwia zmarszczka, kurze łapki, bruzda nosowo-wargowa, zmarszczki podłużne na czole, pin-code).
  • Pozostałość preparatu z substancją aktywną wcieram w skórę, gdzie poprzez mikrokanaliki, dostanie się ona w głębsze warstwy skóry.
  • Nakładam maskę z arniką i nagietkiem, która ma działanie łagodzące, kojące, przyspieszające gojenie i niwelujące obrzęki. Nie zmywam maski, Klient/Klientka zmywa ją w domu po upływie około 2 godzin.

Zalecam wykonywać zabiegi mezoterapii od 4 do 6 zabiegów w odstępach 3 tygodni raz lub dwa razy w roku (w zależności od wyjściowej kondycji skóry).

Procedura zabiegowa skóry ciała (działanie antycellulitowe, wspomagające wyszczuplenie poprzez szybszy metabolizm komórek tłuszczowych)

  • Oczyszczenie miejsca zabiegowego.
  • Peeling gruboziarnisty.
  • Dezynfekcja miejsca zabiegowego.
  • Rozrysowanie miejsc wkłucia (wkłucia robię tam gdzie jest najwięcej tkanki tłuszczowej).
  • Wykonanie mezoterapii igłowej (najczęściej stosuję L-karnitynę, wyciąg z karczocha, lecytynę) – igła 30G o długości 6mm-8mm. Wkłucia wykonuję na całą długość igły, w odstępach około 1,5cm.
  • Ponowna dezynfekcja skóry.
  • Nałożenie maski z arniką i nagietkiem (do zmycia w domu).

Zalecam wykonywać zabiegi mezoterapii jako uzupełnienie kuracji wyszczuplającej (jako dodatek do diety i aktywności fizycznej) od 4-8 zabiegów w odstępach 2 tygodniowych, do momentu uzyskania zadowalających efektów. Po zabiegu dobrze jest wykonać umiarkowany wysiłek fizyczny, żeby przyspieszyć jeszcze bardziej metabolizm.

Procedura zabiegowa skóry owłosionej głowy (działanie wzmacniające włosy, zapobiegające wypadaniu włosów, przeciwdziałające łojotokowi)

  • Zalecam umyć skórę głowy przed zabiegiem a po zabiegu nie myć jej przez co najmniej 2 dni, żeby podany preparat mógł dłużej działać.
  • Wykonuję darsonvalizację skóry głowy, żeby oczyścić i zdezynfekować skórę głowy a jednocześnie pobudzić mieszki włosowe do regeneracji, i wzrostu włosów, zwiększyć ukrwienie skóry i odżywienie włosów.
  • Wykonanie mezoterapii (najczęściej stosuję dekspantenol, oligoelementy, biotynę) – igła 32G o długości 4mm. Skórę głowy nakłuwa się metodą nappage po całej powierzchni, wkłuwając się na głębokość 0,5mm – 1mm.

Jako kuracja zalecam wykonanie serii 4-6 zabiegów w odstępach 2tygodniowych lub jako zabieg profilaktyczno-leczniczy raz w miesiącu przez cały rok.

Mezoterapia mikroigłowa to mniej inwazyjna alternatywa dla mezoterapii igłowej. Mezoterapię mikroigłową można wykonać za pomocą mezorollera o igłach różnej długości lub maszynowo głowicą z igłami również różnej długości. Działanie mezorollerów jest również dwojakie –z jednej strony mikronakłuwanie powoduje stan zapalny, co uruchamia kaskadę procesów naprawczych (przeciwstarzeniowych, ujędrniających, gojących). Z drugiej strony tworzone są mikrokanaliki, przez które substancje aktywne mogą przechodzić w głębsze warstwy skóry.

Procedura zabiegowa mezoterapii mikroigłowej na twarz, szyję i dekolt

  • Demakijaż skóry odpowiednim preparatem.
  • Peeling (kawitacja, oxybrazja lub delikatna mikrodermabrazja).
  • Dezynfekcja skóry.
  • Znieczulenie skóry (schemat jak w mezoterapii igłowej).
  • Wykonanie mezoterapii mikroigłowej rollerem o igłach długości 1mm – 2mm,
    w zależności od grubości i rodzaju skóry. Ruchy rollerem wykonuję pionowo i poziomo,
    z taką samą siłą nacisku, tylko w okolicy ust i oczu zmniejszam siłę nacisku. Następnie nakładam dobrane indywidualnie do danego typu skóry serum do mezoterapii mikroigłowej (można mieszać kilka rodzajów serum aby uzyskać jak najlepszy efekt), przemasowuję całą powierzchnię skóry a następnie rolluję skórę ponownie (analogicznie jak wyżej).
  • Gdy serum całkowicie się wchłonie, wykonuję masaż relaksacyjny twarzy, szyi
    i dekoltu.
  • Nakładam maskę algową, która wycisza, koi i regeneruje skórę.
  • Nakładam krem końcowy.

Zalecam wykonywać mezoterapię mikroigłową w ilości 3-6 zabiegów raz na 3 tygodnie.

Oba zabiegi wykonywane regularnie dają spektakularne efekty. Skóra po serii zabiegów jest odmłodzona, napięta, ujędrniona, drobne załamania i zmarszczki skóry są zlikwidowane, a większe wyraźnie spłycone. U osób stosujących dietę, aktywność fizyczną i mezoterapię igłową widać znaczny ubytek tkanki tłuszczowej, skóra staje się jędrna a ciało smuklejsze i wyszczuplone. Włosy stają się gęstsze i szybciej rosną, mniej wypadają, są lśniące i mocne, zostaje zniwelowany problem łojotoku skóry głowy.

Mezoterapia jest idealną alternatywą dla zabiegów medycyny estetycznej, bowiem w mezoterapii oprócz mniejszej inwazyjności zabiegu, pobudzamy naturalne procesy regeneracji i odnowy skóry. Działamy zatem na przyczynę problemu starzenia się a nie tylko na jej skutek. Dla mnie zabiegi wykorzystujące mezoterapię to zdecydowanie hit.

Anna Kacperska-Dolata        
Z wykształcenia kosmetyczka, chemik kosmetyczny i promotor zdrowia. Jedna z 10 finalistek konkursu Kosmetyczka Roku Bielenda. Prowadzi Gabinet Kosmetyki Estetycznej Piękno i Zdrowie w Płotach oraz jest wykładowcą i instruktorem zawodu.