Infuzja tlenowa

510
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma

Infuzja tlenowa, tlenoterapia (HBO – hyperbaric oxygen, „hiperbaria tlenowa”) to metoda wykorzystująca tlen o dostosowanym ciśnieniu, często w połączeniach z produktami kosmetycznymi (np. serum, ampułki), w celach terapeutycznych.

W 1662 roku brytyjski lekarz dr C. Henshaw wprowadził terapię hiperbaryczną z wykorzystaniem sprężonego powietrza – komory ciśnieniowej „domicilium”. Od roku 1774 zastąpiono powietrze czystym tlenem. Początkowo tlenoterapię stosowano do leczenia chorób płuc oraz w dermatologii do przyśpieszenia gojenia ran (poparzenia, egzemy, łuszczyca). Obecnie największą popularnością cieszy się rynek kosmetologiczno-trychologiczny, w którym infuzja tlenowa znalazła swoje zastosowanie w niwelowaniu problemów skórnych, profilaktyce przeciwstarzeniowej oraz terapiach związanych z łysieniem i stymulacją wzrostu włosów.

Mechanizm działania

Zabieg infuzji tlenowej polega na wykorzystaniu tlenu, który pod odpowiednim ciśnieniem, bardzo dobrze przenika w głąb skóry. Samo działanie tlenu na skórę wpływa na dotlenienie komórek naskórka, proliferację fibroblastów, pobudzenie podziałów komórkowych, zmniejszenie liczby bakterii beztlenowych, niwelowanie zastojów limfatycznych, pobudzenie krążenia, przyśpieszenie procesów regeneracyjnych oraz wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i rewitalizujące. Tlen w infuzji tlenowej może również służyć jako nośnik substancji aktywnych zawartych w preparatach przeznaczonych do danego problemu. Najczęściej są to produkty zawierające m.in. witaminy, minerały, kwas hialuronowy, peptydy, czynniki wzrostu, olejki eteryczne czy ekstrakty roślinne.

Dostępne na rynku sprzęty do infuzji tlenowej są wyposażone w butle z tlenem lub urządzenie pobierające powietrze z otoczenia. Powietrze jest oczyszczane przez specjalne sito molekularne, które zatrzymuje pozostałe gazy, w celu uzyskania czystych cząsteczek tlenu, które zostaną wykorzystane do zabiegu (powietrze składa się z 78,08% azotu, 20,96% tlenu, a reszta 0,97% stanowią inne gazy). Otrzymany tlen jest sprężany do odpowiedniego ciśnienia (1,5 bara – 1500 hPa). Następnie podajemy na skórę ciągły strumień tlenu poprzez specjalny aplikator zbudowany ze stali chirurgicznej – infuzor z pojemniczkiem na serum lub ampułkę. W przypadku zastosowania odpowiedniego preparatu, wykorzystujemy tlen jako nośnik substancji aktywnych, ponieważ zwiększa on przepuszczalność przez skórę, dzięki temu zdecydowana większość preparatu wniknie w głębsze warstwy skóry. Zastosowanie technologii – infuzji tlenowej – z ampułkami jest bardzo pomocne, ponieważ ułatwia precyzyjne i równomierne rozprowadzenie jej zawartości po całej powierzchni skóry lub włosów niż gdybyśmy robili to manualnie.

Procedura zabiegowa

Początkowo wybieramy obszar zabiegowy – najczęściej twarz, szyja, dekolt, skóra głowy czy włosy lub inne okolice. Następnie je oczyszczamy, diagnozujemy, wybieramy odpowiednią dla potrzeb skóry ampułkę i wykonujemy peeling, w celu usunięcia martwych komórek naskórka. Po przygotowaniu klienta przechodzimy do zastosowania procedury zabiegu infuzji tlenowej. Zawartość ampułki należy umieścić w pojemniku na infuzorze. Tlen wraz ze składnikami aktywnymi rozprowadzamy ciągłym strumieniem po skórze w odległości lub bezpośrednio przy skórze i pod odpowiednim kątem. Opracowujemy poszczególne partie z dokładnością, miejsce przy miejscu i kilka razy, tak aby kolejność ruchów nie była przypadkowa. Należy zachować szczególną ostrożność przy okolicy oczu, aby serum i silne ciśnienie nie dostało się do oka i nie podrażniły spojówki.

Zabieg infuzji tlenowej zaliczany jest do zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ jest bezbolesny, nieinwazyjny i bezpieczny – można go wykonywać przez cały rok. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być delikatnie zaczerwieniona, ze względu na rozszerzenie naczyń spowodowanych chłodnym strumieniem. Jest to normalna reakcja pozabiegowa, nie wiążąca się z rekonwalescencją.

Wskazania i przeciwwskazania

Infuzja tlenowa rewelacyjne sprawdza się w terapiach na skórę twarzy i głowy oraz łodygi włosów. Głównymi wskazaniami do zastosowania zabiegu są:

  • Skóra sucha, odwodniona,
  • Skóra niedotleniona (np. skóra palacza),
  • Skóra łojotokowa, trądzikowa (np. trądzik pospolity),
  • Skóra wrażliwa, podrażniona, atopowa,
  • Skóra naczyniowa, z trądzikiem różowatym,
  • Skóra dojrzała, ze zmarszczkami,
  • Skóra młoda lub z pierwszymi oznakami starzenia – jako profilaktyka przeciwstarzeniowa,
  • Skóra wokół oczu – problemy worków pod oczami, sińce, obrzęki, zmarszczki „kurze łapki”,
  • Skóra (lekko) poparzona promieniowaniem UV, przebarwienia,
  • Przyśpieszenie regeneracji po radio- i chemioterapiach, zabiegach chirurgicznych, laserowych czy peelingach chemicznych,
  • Przygotowanie klienta do zabiegów okołomedycznych,
  • Nadmierne wypadanie włosów,
  • Łysienia (m.in. androgenowe, telogenowe),
  • Łuszczyca, łojotok skóry głowy.

Sam zabieg infuzji tlenowej jest bezpieczny z racji braku skutków ubocznych, nie wymaga okresu rekonwalescencji i można go stosować cały rok. Dozwolone jest również wykonanie infuzji tlenowej kobietom w ciąży i w okresie laktacji, osobom z nowotworami (oprócz tych z obrębie miejsca zabiegowego) oraz w przypadku chorób, które zazwyczaj wykluczają z większości zabiegów kosmetologii i medycyny estetycznej. Jedynymi przeciwwskazaniami do infuzji tlenowej są:

  • Przerwanie ciągłości skóry,
  • Uczulenia na składniki zawarte w preparatach stosowanych do infuzji tlenowej,
  • Aktywne infekcje wirusowe, bakteryjne,
  • Nowotwory zlokalizowane w obszarze zabiegowym,
  • Przeziębienie, gorączka, grypa,
  • Zapalenie zatok,
  • Uczulenia na nikiel, chrom – jeżeli będziemy stosować infuzor bezpośrednio w kontakcie ze skórą

Należy uwzględnić dodatkowe przeciwwskazania w przypadku zastosowania terapii łączonych.

Terapie łączone

Zastosowanie terapii łączonych z infuzją tlenową ma na celu przyśpieszenie i zwiększenie efektywności danej terapii. Do takich zabiegów możemy zaliczyć: zabieg pielęgnacyjny, masaż, oksybrazję, peeling wodno-wodorowy, mikrodermabrazję, peeling kawitacyjny, IPL, darsonwalizację, niektóre peelingi chemiczne, radiofrekwencję mikroigłową, mezoterapię mikroigłową, endermologię, karboksyterapię czy światłoterapię LED. Należy zwrócić szczególną uwagę na kolejność zabiegów oraz na wybór preparatu do infuzji tlenowej przy połączeniu go z zabiegiem, który naruszy ciągłość naskórka – produkt powinien być przeznaczony do tego typu terapii i zawierać odpowiednie certyfikacje.

Częstotliwość zabiegów

Dobór odpowiedniej terapii zależy przede wszystkim od problemu klienta, jego oczekiwań oraz czasu, jaki potrzebujemy na osiągnięcie efektów. Na samym początku, w celu intensywnej terapii, zaleca się wykonywanie od 5-10 zabiegów infuzji tlenowej co 7-14 dni, włączając w to pielęgnację domową, która przyśpieszy efekty. Odległości między zabiegami mogą się różnić przy zastosowaniu terapii łączonych. Po przejściu całej serii i osiągnięciu zaplanowanego celu, należy wykonywać zabiegi podtrzymujące (tzw. „przypominające”) raz w miesiącu. Infuzję tlenową możemy stosować też jako zabieg bankietowy.

Efekty

Infuzją tlenową możemy osiągnąć rewelacyjne efekty terapeutyczne m.in.:

  • Spowolnienie procesów starzenia się skóry,
  • Dotlenienie i nawilżenie skóry,
  • Wygładzenie okolic oczu,
  • Wypełnienie zmarszczek, poprawa konturu twarzy,
  • Poprawa elastyczności skóry,
  • Rozjaśnienie przebarwień, poprawa kolorytu skóry,
  • Wyciszenie stanów zapalnych i trądzikowych,
  • Ograniczenie pracy gruczołów łojowych,
  • Złagodzenie objawów egzemy i łuszczycy,
  • Przyśpieszenie gojenia ran,
  • Niwelowanie łysienia, zahamowanie wypadania włosów,
  • Pobudzenie krążenia – odżywianie cebulek włosów,
  • Stymulacja wzrostu włosów,
  • Zwiększenie elastyczności i wytrzymałości włosów.

Infuzja tlenowa ma szerokie zastosowanie w kosmetologii – od niwelowania problemów skórnych, po profilaktykę przeciwstarzeniową oraz terapie związane z łysieniem i stymulację wzrostu włosów. Jest zabiegiem bezpiecznym, nieinwazyjnym i bezbolesnym, dlatego można go wykonywać kobietom w ciąży i w okresie karmienia oraz osobom posiadającym choroby, które zazwyczaj wykluczają z większości zabiegów kosmetologii i medycyny estetycznej. Należy jednak pamiętać, aby wybrać odpowiedniego specjalistę, który dobierze odpowiednie preparaty i zabiegi, dzięki którym osiągniemy doskonałe efekty terapeutyczne.

Weronika Kononowicz 
Kosmetolog, specjalizuje się w kosmetologii estetycznej i trychologii. Absolwentka Wydziału Medycznego GWSH w Katowicach. Prelegent konferencji, autorka artykułów w czasopismach branżowych, współautorka badań naukowych.