HIFU – co warto wiedzieć o zabiegu

174
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma

Zabieg HIFU od wielu lat uznawany jest za jeden ze skuteczniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Do jego przeprowadzania wykorzystuje się ultradźwięki. Zabieg ma tyle samo zwolenników i przeciwników. Jednak z roku na rok przybywa coraz więcej gabinetów, które posiadają ten zabieg w swojej ofercie.

Na czym polega zabieg?

HIFU pochodzi z języka angielskiego i oznacza high-intensity focused ultrasound. Jest to zabieg, który wykonywany jest w gabinetach medycyny estetycznej przez wykfalifikowanych specjalistów medycyny estetycznej. Zabieg wykonuje się przede wszystkim na skórze twarzy, szyi i dekoltu w celu jej wygładzenia, poprawienia napięcia, elastyczności oraz redukcji zmarszczek. Trzeba jednak pamiętać, że zabieg możemy również wykonać na ciało. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wiązki fali ultradźwiękowej o wysokiej energii, która zostaje skupiona na punktowym obszarze ciała. Podczas przeprowadzania zabiegu HIFU dochodzi do zjawiska termicznego i mechanicznego. Powierzchnia skóry pozostaje nietknięta, natomiast pod spodem zachodzą intensywne procesy odbudowy i regeneracji stymulowane przez uszkodzenia.

Dzięki zjawisku termicznemu dochodzi do wzrostu temperatury na poziomie 60-70°C, który wywołuje koagulację tkanki. Zjawisko mechaniczne natomiast niszczy strukturę komórki dzięki wzrostowi ciśnienia, który pojawia się na skutek wytwarzania się pęcherzyków gazu wewnątrz komórki.

HIFU to fala akustyczna o wysokiej częstotliwości, powodująca ruch komórek w tkankach. Fala ma ograniczony zasięg i może kumulować się na różnej głębokości tkanki, w medycynie estetycznej używane są trzy głębokości do zabiegów na twarz, szyję i dekolt 1.5 mm, 3.0 mm i 4.5 mm, na ciało natomiast 8.0 mm i 13.0 mm. Skoncentrowana wiązka ultradźwięków sięgając określonej głębokości powoduje ruch i tarcie komórek generujące ciepło, w rezultacie prowadzi to do mikro poparzeń wewnątrz tkanki, które mają średnicę od 0.5 do 1 mm. W wyniku poparzeń, na określonej głębokości tkanki, rozpoczyna się regeneracja i zagęszczenie dotychczasowej struktury komórkowej. Włókna kolagenowe ulegają skróceniu, co daje niewielki widoczny efekt od razu po zabiegu. HIFU oddziałuje na powierzchniowy system mięśniowo-powięziowy SMAS. Ze względu na precyzyjnie ustawioną głębokość penetracji wierzchnie warstwy skóry pozostają nietknięte.

Kiedy skorzystać z zabiegu HIFU?

Na zabiegi HIFU decyduje się coraz więcej osób, ultradźwiękowy lifting twarzy HIFU jest zalecany każdej osobie, która chciałyby się odmłodzić, ale jednocześnie nie chce poddawać się zabiegom, do przeprowadzenia których niezbędny jest skalpel. Korzystając z zabiegu HIFU, można przede wszystkim wymodelować i unieść opadające policzki oraz podnieść łuki brwiowe. Zabieg HIFU usuwa również tak zwane „kurze łapki” oraz bruzdę nosowo-wargową. Dzięki niemu można też odmłodzić i ujędrnić dekolt, zredukować podwójny podbródek czy wykonturować twarz. Ultradźwiękowy zabieg HIFU polecany jest przede wszystkim osobom, które poszukują nieinwazyjnego, a jednocześnie skutecznego zabiegu, dzięki któremu można uzyskać naturalny i długotrwały efekt.

Metoda HIFU wykorzystywana jest najczęściej w liftingu skóry twarzy, szyi i dekoltu. Rzadziej przeprowadza się zabiegi HIFU na ciało. Najczęstszym celem wykonania zabiegu na ciało są okolice brzucha, boczki, pośladki, ramiona i jest to zmniejszenie tkanki tłuszczowej oraz wymodelowanie sylwetki. Zabieg HIFU popularny jest wśród kobiet, które mają zwiotczałą skórę po porodzie lub po utracie dużej masy ciała. Efekt napięcia skóry oraz jej zagęszczenia jest widoczny.

Przebieg zabiegu HIFU

Zabieg powinien zostać przeprowadzony w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej. Zabieg z wykorzystaniem technologii HIFU rozpoczyna się od nałożenia specjalnego żelu, który umożliwia wnikanie fal dźwiękowych wytwarzanych przez urządzenie w głąb skóry. Następnie przykłada się do skóry przetwornik (głowicę), która emituje ultradźwięki. Zabieg jest wykonywany przez lekarza i trwa około 60 minut, w zależności od miejsca poddanego terapii. W wielu przypadkach zadowalające efekty są zauważalne po jednej sesji. U osób z bardzo wiotką skórą stosuje się zwykle do 3 zabiegów, a odstęp miedzy zabiegami ustala indywidualnie specjalista. Lekarz ocenia na bieżąco postępy i indywidulanie ustala liczbę zabiegów. Odczucia podczas zabiegu można porównać do uczucia wbijanych igiełek, jeżeli nie są intensywne, należy podnieść parametry. Bardzo niski próg bólowy może więc być ograniczeniem podczas wykonywania zabiegu, gdyż wykonanie go przy zbyt niskich parametrach nie przyniesie oczekiwanego rezultatu.

Jak dbać o skórę po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu może występować delikatne zaczerwienienie, które zazwyczaj znika po kilku godzinach. Czasami pojawia się ból, powinien ustąpić po mniej więcej dwóch, trzech dniach. Nadwrażliwość na dotyk utrzymuje się zwykle maksymalnie do kilkunastu dni.

Aby nie podrażniać wrażliwej skóry po zabiegu, warto zrezygnować z peelingów i innych metod złuszczania naskórka. Powinno się stosować wyłącznie delikatne kosmetyki do pielęgnacji domowej oraz unikać pocierania, używania szorstkich ręczników. Niewskazana jest również aktywność fizyczna w ciągu 24 godzin od zastosowania fali ultradźwiękowej. W ciągu miesiąca od wykonania zabiegu HIFU nie powinno się przyjmować leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Po zabiegu nie jest wymagana rekonwalescencja, można powrócić do wykonywania codziennych czynności.

Efekty HIFU

Pierwsze efekty można zauważyć już od razu po zabiegu, najpóźniej w ciągu 24-48 godzin od przeprowadzonej sesji. Na ostateczne rezultaty należy poczekać około 3-6 miesięcy, ponieważ tyle czasu trwa proces regeneracji i odbudowy kolagenu. Dzięki temu, że HIFU pobudza produkcję elastyny i kolagenu, zwiększa się napięcie skóry.

 Zalety i korzyści płynące z zabiegu HIFU:

  • Zagęszczenie skóry
  • Regeneracja kolagenu
  • Poprawa napięcia i elastyczności skóry
  • Poprawa owalu twarzy
  • Odmłodzenie skóry
  • Redukcja zmarszczek
  • Redukcja drugiego podbródka
  • Ujędrnienie brzucha, pośladków, ramion, ud, skóry nad kolanami
  • Redukcja tkanki tłuszczowej
  • Podniesienie opadających policzków
  • Wyostrzenie konturu twarzy
  • Zmniejszenie wiotkości skóry.

Przeciwwskazania oraz skutki uboczne zabiegu HIFU

Do każdego zabiegu medycyny estetycznej, istnieją pewne przeciwwskazania. W przypadku zabiegu HIFU jest to: choroba nowotworowa, choroba serca, choroba skóry, rany oraz skłonność do powstawania keloidów, dermatoza, niewyrównana cukrzyca, epilepsja, przewlekłe choroby neurologiczne. Również osoby posiadające rozruszniki serca i inne metalowe implanty nie powinny poddawać się zabiegowi HIFU. Dotyczy to również kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Zabiegu HIFU skóry twarzy nie powinno się przeprowadzać przez okres 2 tygodni po zabiegach, w których użyto kwasu hialuronowego oraz botoksu.

HIFU skutki uboczne

Należy pamiętać, ze decydując się na ten zabieg, należy wykonać go w sprawdzonym miejscu.  jest wykonywany w wielu salonach oraz gabinetach, niekoniecznie przez doświadczone i wykwalikowane osoby. Sprzęt wymaga dużej precyzji, poprawnego dostosowania odpowiednich parametrów oraz użycia odpowiedniej ilości żelu do ultradźwięków. Nieumiejętne obchodzenie się z urządzeniem naraża na uszkodzenie tkankę tłuszczową, nerwy, istnieje również ryzyko uszkodzenia nerwu twarzowego. Źle dobrane parametry mogą prowadzić również do poparzeń kości.

Zabieg HIFU pozwala osiągnąć świetne rezultaty, na które należy poczekać od 3 do 6 miesięcy. Jest to nieinwazyjna metoda i alternatywa dla chirurgicznego liftingu. Jedynie wykwalifikowane osoby są w stanie przeprowadzić zabieg HIFU bez dotkliwych skutków ubocznych i mogą pomóc uzyskać wymarzone efekty w zabiegach na twarz i ciało.

Beata Werys
Technik Usług Kosmetycznych, absolwentka Policealnej Szkoły Kosmetycznej w Gdyni, ukończyła Level 5 jako Beauty Therapist w UK. Międzynarodowy trener kosmetologii, Specjalista odnowy biologicznej, ekspert terapii łączonych. Autorka książek branży beauty oraz licznych artykułów w czasopismach branży kosmetycznej. Właścicielka gabinetu kosmetycznego w Newport w Walii.