Zima to zazwyczaj niezbyt dobry czas dla naszej skóry, głównie skóry twarzy, która jest szczególnie narażona na warunki atmosferyczne powodujące jej osłabienie. Są źródłem jej uszkodzeń i przyspieszają proces starzenia. Skóra traci zbyt duże ilości wody, staje się bardziej wrażliwa, mniej elastyczna i szorstka.
Zanim zaczniemy nawilżać i odżywiać skórę, wcześniej musimy odpowiednio złuszczyć obumarły naskórek. W zależności od rodzaju cery dobieramy peeling do indywidualnych potrzeb. Skóra wrażliwa, sucha i naczynkowa – peelingi enzymatyczne, które rozpuszczają, a nie ścierają martwy naskórek, nie są agresywne i nie podrażniają skóry. Cera normalna i mieszana – najlepiej sprawdzają się peelingi drobnoziarniste. Peeling należy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu, dzięki temu skóra będzie gotowa na dogłębne nawilżenie, a składniki aktywne w kolejnych etapach pielęgnacji wchłoną się i odpowiednio odżywią skórę.
Systematyczne złuszczanie daje nam możliwość utrzymania pięknej, zdrowej i młodo wyglądającej skóry. Złuszczanie konieczne jest w każdym wieku. Odblokowuje pory, pomaga utrzymać świetlistą cerę, likwiduje przebarwienia. Zabiegi nie tylko poprawiają jej napięcie, ale także spłycają zmarszczki, ponieważ pobudzają fibroblasty do syntezy kolagenu. Złuszczanie wspomaga również leczenie zmian trądzikowych oraz blizn.
Idealnym zabiegiem przywracającym optymalne pH skóry i oczyszczającym skórę po zimie w gabinecie jest oczyszczanie wodorowe. Polega na dostarczeniu skórze cząsteczek wodoru, które oczyszczają skórę na poziomie komórkowym. Wodór jest najmniejszym i najlżejszym pierwiastkiem, ma zdolność przenikania do głębokich warstw skóry. Aktywny wodór dostarczany jest skórze za pomocą nasyconego nim strumienia wody, który dodatkowo usuwa martwe komórki naskórka, pozostawiając ją kompleksowo oczyszczoną. Ponadto wykazuje on właściwości przeciwstarzeniowe eliminując wolne rodniki tlenowe. Dzięki małej masie przenika on w głąb skóry, gdzie łączy się z reaktywnymi i najbardziej szkodliwymi wolnymi rodnikami tlenowymi, a następnie w postaci wody usuwany jest z organizmu, tym samym zatrzymując proces starzenia się skóry. Pierwiastek jest najsilniejszym antyoksydantem wstrzymującym lub opóźniającym procesy utleniania. Dzięki temu obniża ilość wolnych rodników w organizmie. Z kolei wolne rodniki to atomy lub cząsteczki, które pozostają reaktywne niszcząc strukturę pojedynczych komórek.
Oryginalna technologia składa się z kilku etapów:
- Oczyszczanie wodorowe – oczyszczanie skóry na poziomie komórkowym. Neutralizacja wolnych rodników.
- Hydropeeling – hydrabrazja usuwa martwe komórki oraz zanieczyszczenia z powierzchni skóry.
- Infuzja jonowa – serum z substancjami eksfoliującymi i odżywczymi.
- Lifting – masaż przy użyciu głowicy wykorzystującej stymulację mikroprądami. Zwiększa elastyczność skóry, rozluźnia mięśnie mimiczne, a także aktywuje proces przepływu krwi rozpoczynając proces przebudowy białek podporowych – kolagenu i elastyny.
Kolejnym profesjonalnym zabiegiem wartym uwagi w tym okresie jest peeling chemiczny. Peeling przywraca blask matowej skórze wymagającej rewitalizacji i nawilżenia po zimie. Najlepiej sprawdzą się powierzchniowe peelingi wielokwasowe o unikalnych kompozycjach. Ich szerokie spektrum działania pozwala na bardziej efektywną i kompleksową korektę problemów estetycznych, która uwzględnia indywidualne uwarunkowania skóry pacjenta. Peelingi na bazie kwasów rozświetlają skórę, nadają jej efekt GLOW. Przeznaczone głównie do poprawy kolorytu matowej, szarej skóry.
W skład peelingu może wchodzić mieszanka kwasów:
- Kwas migdałowy – złuszcza, rozjaśnia przebarwienia, działa przeciwzapalnie, ujędrnia skórę, zmniejsza widoczność zmarszczek poprzez ich spłycenie, poprawia ogólny wygląd skóry.
- Kwas mlekowy – poprawia nawilżenie i nawodnienie skóry, pobudza syntezę kolagenu i elastyny, zwiększa jędrność i elastyczność skóry, wyrównuje koloryt i likwiduje przebarwienia, niweluje zmarszczki i przywraca skórze blask.
- Kwas cytrynowy – chroni przed działaniem wolnych rodników oraz szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych – zanieczyszczeniami i promieniami UV. Wyrównuje koloryt cery, oczyszcza, działa antybakteryjnie, wzmacnia naczynia krwionośne, złuszcza martwy naskórek, wygładza skórę i spowalnia procesy starzenia.
Dzięki skoncentrowanemu działaniu połączonych składników aktywnych, peeling niezawodnie wyrównuje strukturę i przywraca jej utracony blask, a także redukuje przebarwienia. Finalnie cera jest wyraźnie odżywiona, zrewitalizowana i odzyskuje naturalny koloryt. Zabieg zapewnia przywrócenie promienności i zdrowego, młodzieńczego wyglądu, rozświetlenie cery, zmniejszenie pierwszych oznak starzenia się skóry, wyrównanie kolorytu, poprawa i wygładzenie tekstury skóry, dogłębne nawilżenie, stymulacja syntezy kolagenu i elastyny, działanie antyoksydacyjne.
Oprócz zabiegów nie zapominajmy o regularnej pielęgnacji domowej oraz o suplementacji witamin. Witamina A i jej pochodne mają pozytywny wpływ na naszą cerę. Wygładzają drobne zmarszczki, regulują proces keratynizacji naskórka, poprawiają elastyczność skóry i zmniejszają jej szorstkość oraz suchość. Dzięki tej witaminie rośnie liczba fibroblastów a także zwiększa się wytwarzanie włókien kolagenowych w tkance łącznej.
Warto sięgnąć również po antyoksydanty, takie jak witamina E, witamina C. Witamina C stymuluje syntezę tak pożądanego przez nas kolagenu, dlatego też nie bez powodu jest nazywana witaminą młodości. Z kolei witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, niweluje wolne rodniki, które powodują szybsze starzenie się naszej skóry. Natomiast ze względu na niewystarczającą produkcję witaminy D podczas syntezy skórnej zimą pamiętajmy o tym, aby ją również suplementować.
Jak wiemy nawilżona skóra dłużej utrzymuje młody i piękny wygląd. Liderem w tym temacie jest zdecydowanie kwas hialuronowy. Produkty domowe powinny zapewnić optymalny poziom nawilżenia skóry – szczególnie po zabiegach inwazyjnych. Wybierajmy produkty o bogatym składzie na bazie kwasu hialuronowego i bursztynowego. Składniki te zapewnią skuteczne odmłodzenie skóry: nawilżają, poprawiają teksturę skóry. Kwas hialuronowy wiąże wodę i zatrzymuje ją w naskórku. Jednakże kwas bursztynowy działa antyoksydacyjne, dotleniająco oraz pobudzająco. Ponadto stymulująco, poprawiając metabolizm komórkowy, dzięki czemu spłyca zmarszczki i dodaje blasku zmęczonej skórze. Regularne stosowanie produktów z tym składnikiem wyrównuje koloryt skóry, rozjaśnia przebarwienia, zapobiega powstawaniu nowych. Produkty w pielęgnacji domowej mogą być delikatnie złuszczające, co ma duże znaczenie w kolejnych etapach wchłaniania składników aktywnych z kremów.
Kaja Rapińczyk
Kosmetolog DR-Cosmetic Świnoujście, absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Specjalizuje się w tworzeniu kompleksowych programów zabiegowych zarówno pielęgnacyjnych na twarz i ciało jak również tych z zakresu medycyny estetycznej – we współpracy z lekarzem. Ceniony ekspert medialny tv oraz radiowy.
http://dr-cosmetic.pl