Moc światła w trychologii

69
fot. Photo by Element5 Digital on Unsplash

Problemy w obrębie skóry głowy to coraz powszechniejsze zjawisko. Wiele chorób ogólnoustrojowych manifestuje się na skalpie utrudniając codziennie funkcjonowanie.

Łysienie androgenowe, jak podają statystyki, dotyczy aż 30-50% mężczyzn przed 50. rokiem życia. Prawie każda kobieta zetknęła się z nadmiernym wypadaniem pasm. Z tych powodów trycholodzy i zabiegi trychologiczne są coraz bardziej potrzebne, aby niwelować defekty pacjentów i podnosić ich samoocenę. Mimo, że włosy nie pełnią istotnej funkcji dla organizmu, ich utrata powoduje duży ubytek w postrzeganiu siebie, swojej atrakcyjności i pewności w kontaktach międzyludzkich.

Zabiegi inwazyjne typu mezoterapia igłowa, mezoterapia mikroigłowa czy osocze bogatopłytkowe to tylko część terapii, jakimi dysponują trycholodzy. Światłoterapia posiada ogromne możliwości, potwierdzone wieloma badaniami i opiniami pacjentów.

Technologia LLLT, czyli Low Level Laser Therapy, jest szeroko stosowana w wielu dziedzinach medycyny. Jej właściwości trychologiczne zostały odkryte w 1967 roku w Budapeszcie przez badacza doktora Endre Mester’a. Zajmował się próbami wyleczenia raka u myszy. Podczas terapii LLLT zauważył stymulację wzrostu włosów. Kolejno podzielił myszy na dwie grupy, z których jedna grupa była naświetlana laserem LLLT, a druga zwykłym światłem. Po kilku tygodniach naświetlania okazało się, że w grupie myszy naświetlanej światłem czerwonym uzyskano szybszy odrost włosów, były one grubsze, mocniejsze i gęstsze. Długość wiązki światła laserów niskoenergetycznych waha się od 500 do 1100 nm, częstotliwość 1-10 J/cm2 oraz mocy 3-90 mW/cm2.

Przeciwwskazaniami do zabiegów z wykorzystaniem terapii LLLT są:

  • ciąża,
  • nowotwory,
  • stosowanie leków fotouczulających (m.in. antybiotyki, leki hormonalne, antydepresanty, NLPZ),
  • stosowanie ziół fotouczulających (m.in. dziurawiec, ruta, seler),
  • nadczynność i niedoczynność tarczycy,
  • niewydolność krążenia,
  • choroba zakrzepowa żył,
  • epilepsja,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • infekcje, stany zapalne,
  • zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze.

Moc światła czerwonego

Światło czerwone oddziałuje na komórki macierzyste odpowiedzialne za zdolności proliferacyjne, a w konsekwencji stymuluje wzrostu nowych włosów. Pobudza wydzielanie ATP w mitochondrium komórkowym, reguluje wydzielanie reaktywnych form tlenu oraz pobudza transkrypcję czynników takich jak NF-kB (ang. nuclear factor kappa-light-chain-enhancer of activated B cells) oraz HIF 1 (ang. hypoxia-inducible factor 1).

Pojawiają się także doniesienia o istotnej roli tlenku azotu (NO) powstającego na drodze różnych przemian z oksydazy cytochromu C w mitochondrium ze względu na jego właściwości rozszerzające naczynia krwionośne. Niektórzy badacze porównują działanie terapii LLLT do minoksydylu. Minoksydyl zawiera grupy N-tlenowe, które mogą uwalniać wazodylatator tlenek azotu i w ten sposób przyczyniać się do stymulacji wzrostu włosów.

Inni podkreślają znaczenie terapii laserami niskoenergetycznymi w regulacji aktywności enzymu 5-alfa-reduktaza oraz ekspresji czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego metaloproteinazy macierzy (MMP-2), istotnych w kontekście wzrostu włosów.

W rezultacie działania terapii LLLT dochodzi zwiększenia przepływu krwi, poprawy metabolizmu oraz odżywienia cebulek. LLLT przedłuża fazę anagenu oraz zapobiega szybszemu przejściu do fazy katagenu. Dochodzi do zatrzymania procesu wypadania włosów, pogrubienia i wzmocnienia kosmyków oraz zwiększenia ich ilości.

Terapię LLLT za pomocą światła czerwonego można przeprowadzać także w warunkach domowych za pomocą urządzeń typu grzebienie, opaski czy czapki/hełmy.

(……………………………………………………………………………………………………………)
artykuł ukazał się w wydaniu 2/2023 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Wioleta Faruga-Lewicka
Magister kosmetolog, pedagog, wykładowca Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach, finalistka konkursu Kosmetyczka Roku 2019.