Catering dietetyczny to kompletne, całodniowe wyżywienie, które jest dostarczane do wskazanego przez nas miejsca zamieszkania lub pracy. Posiłki są komponowane według określonej kaloryczności, dopasowane do trybu życia i indywidualnych upodobań klienta.

 

Catering dietetyczny to coraz bardziej popularny sposób odżywiania się dla osób, które nie mają czasu na kulinaria. W porozumieniu z działalnością dietetyków i lekarzy, całość stanowi istotną profilaktykę zapobiegania otyłości i chorobom cywilizacyjnym.

W ciągu ostatniej dekady podejście do zdrowego odżywiania bardzo się zmieniło. Klasyczna piramida odżywiania powoli odchodzi w niepamięć. Zastępuje ją holistyczne podejście do diety i powrót do pierwotnego żywienia”. Obecnie żywienie to nie tylko sposób przygotowania posiłku, jest to cały lifestyle połączony ze sportem i dbaniem o zdrowie oraz dobór pokarmów pod względem jakości i ilości składników odżywczych. Diety są dostosowane do zapotrzebowania i stanu zdrowia, sięgają po nie coraz częściej alergicy, kobiety ciężarne, sportowcy oraz osoby cierpiące na schorzenia tarczycy i cukrzycę.

Jak się okazuje wybór pomiędzy tym czego oczekujemy, a tym co jest dostępne, nie jest łatwy. Najlepiej bowiem byłoby dostarczyć wszystkie wartości odżywcze, przy małej kaloryczności i nie odczuwać głodu oraz nie narzekać na brak energii i czasu na przygotowywanie jedzenia.

Catering dietetyczny może okazać się pomocnym rozwiązaniem. Na terenie Polski powstało wiele firm zajmujących się dietą w formie dostawy jedzenia na wskazany adres. Zasięg tych przedsiębiorstw dotyczy najczęściej większych miast na terenie kraju, dociera także powoli za granicę, na przykład do Niemiec. Najczęściej zamówień i płatności dokonuje się drogą internetową.

Dla kogo?
Tego rodzaju catering skierowany jest nie tylko dla osób które chcą schudnąć, ale także dla ludzi, którzy myślą o wprowadzeniu zdrowego odżywiania na co dzień. Diety komponowane są z myślą o kobietach w ciąży, sportowcach oraz osobach chorych na cukrzycę i miażdżycę. Specjalnym wyborem mogą się cieszyć również alergicy i wegetarianie. Każdy może skonsultować się z firmowym dietetykiem lub trenerem personalnym, który doradzi jaki wybrać wariant i ewentualnie spróbować nieco go dopasować do naszych indywidualnych upodobań kulinarnych lub wymogów leczniczych. Jest to też dobre rozwiązanie, jeśli nie dysponujemy wystarczającą wiedzą na temat zdrowego żywienia i ćwiczeń sportowych.

Jakie są diety i jak wyglądają posiłki?
Dieta podstawowa to taka, która w optymalnej ilości dostarczy składników odżywczych, pozwalających zachować zdrowie i urodę. Dla osoby dorosłej, zdrowej, o średniej aktywności fizycznej wynosi ona około 2000 kcal (wartość uśredniona, bez uwzględnienia płci). Do ustalenia proporcji pomiędzy poszczególnymi składnikami odżywczymi, warto znać swoje dzienne zapotrzebowanie. Zazwyczaj dla utrzymania prawidłowej masy ciała (bez redukcji i bez przybierania na wadze) przyjmuje się następujący udział: około 30 % białka, 45 % węglowodanów oraz 25 % tłuszczów. Tego rodzaju dieta optymalna stanowi punkt wyjścia dla układania diet leczniczych. W istocie stanowi jej modyfikację, na zasadzie zmiany konsystencji i kaloryczności, lub eliminacji niektórych składników pokarmowych.

Wszystkie przedsiębiorstwa zajmujące się cateringiem dietetycznym prezentują opcję diety podstawowej, często nazywając ją „standard” lub optimum”. Do wyboru jest w wariantach od około 1200 kcal do 2000. Są dostępne także diety z zawartością produktów o niskim indeksie glikemicznym, lub wysokobiałkowe dla sportowców. Osoby unikające glutenu i laktozy także znajdą coś dla siebie.

W oparciu o nasze zamówienie z internetowego formularza zostaje skomponowany zestaw najczęściej pięciu posiłków (trzy posiłki główne oraz dwie przekąski), zapakowanych w opakowania z tworzywa sztucznego, lub kartonowe boxy. Cena za jeden dzień dostawy wynosi kilkadziesiąt złotych. Przy zamówieniu miesięcznym koszt nieco maleje. Wysokość zapłaty zależy również od tego, czy życzymy sobie dostawy w weekendy oraz jaką kaloryczność i rodzaj diety wybraliśmy.

Niewątpliwą zaletą takiego sposobu żywienia jest brak monotonności. Posiłek jest każdego dnia inny, menu najczęściej dostępne bywa na stronie internetowej z tygodniowym wyprzedzeniem. Innym atutem jest komfort psychiczny w przypadku odchudzania, ponieważ posiłki dostajemy gotowe. Nie trzeba więc poświęcać czasu na ich przygotowywanie, zakupy, układanie jadłospisu. Nie ma możliwości opuszczania poszczególnych posiłków, a ustalone godziny dostaw wymuszają pewną systematyczność. Natomiast jako wadę można wyróżnić dość wysoką cenę usługi. Poza tym bez naszej chęci rozwijania wiedzy o zdrowym odżywianiu, samo spożywanie gotowych posiłków nie dostarczy nam wiadomości o sposobie ich przygotowywania. W momencie decyzji o zaprzestaniu zamawiania cateringu dalej nie wiemy jak odżywiać się prawidłowo.

Szymanowska_and

Anna Szymanowska                      
Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, kierunek kosmetologia oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, gdzie uzyskała tytuł technologa chemii, specjalność chemia kosmetyków. Pracuje jako analityk laboratoryjny. Z zamiłowania autorka tekstów.

Maciej Sobieśniewski
Absolwent Politechniki Szczecińskiej na kierunku Inżynieria Chemiczna. Pracuje jako analityk laboratoryjny. Pasjonat dietetyki sportowej, sportów siłowych, posiadacz czarnego pasa w brazylijskim ju-jitsu.