Na migrenę cierpią miliony osób w całej Polsce. Mimo to wciąż nie do końca znamy jej podłoże, a lekarze często przepisują na tego rodzaju bóle głowy niewłaściwe leki. Ratunkiem mogą być bezpieczne sposoby naturalne.
Jedna z organizacji zrzeszających „migrenowców” zapytała swoich członków o wpływ migreny na ich życie. 86 proc. przyznało, że nie mogą przez nią brać udziału w czynnościach, które sprawiają im przyjemność, 63 proc. choć raz opuściło z powodu bólu głowy pracę, a 50 proc. „zawaliło” coś w szkole. Nic dziwnego, że osoby dotknięte tą przypadłością nie lubią, gdy traktuje się ją jak zwykły ból głowy, który można odczuwać podczas grypy czy na drugi dzień po hucznym przyjęciu. Migrena może atakować znacznie częściej i zwykle trudno zidentyfikować jej przyczyny.
Główne przyczyny powstawania migreny:
- silne emocje: złość, stres, napięcie, depresja, ekscytacja
- szok pourazowy
- przemęczenie: „zarywanie” nocy, zaburzenia snu, napięcie szyi i ramion, ciągłe podróże
- sposób odżywiania: nieregularne posiłki, rygorystyczna dieta, odwodnienie
- określone produkty: cytrusy, cebula, owoce morza, sery i inne przetwory mleczne, wieprzowina, czekolada, pszenica
- napoje: kawa, herbata, wino, piwo
- dodatki do żywności: aspartam, glutaminian sodu i monosodowy
- czynniki zewnętrzne: jasne lub mrugające światło, gwałtowne zmiany pogody, hałas
- zmiany hormonalne wywołane przez: PMS i miesiączkę, dojrzewanie, ciążę, tabletki antykoncepcyjne , menopauzę
- medyczne: ból zębów, zatkany nos, zmęczenie wzroku, stosowanie tabletek nasennych
Jeżeli cierpisz na migrenę należy więc najpierw spróbować poszukać przyczyn i okoliczności wywołujących objawy pośród tej listy powyżej. Natomiast pomocne może być również sprawdzenie niedoborów niektórych składników i witamin oraz wspomaganie się naturalnymi roślinami, które przynoszą ulgę w bólach migrenowych.
Niedobór witaminy D a migrena
Nowe badania potwierdzają, że może istnieć związek pomiędzy migreną a niedoborem witaminy D. Podawano w nich przez 10 tygodni witaminę D lub placebo 65 pacjentom z migrenami. Okazało się, że po tym czasie tylko ci, którzy stosowali witaminę, rzadziej skarżyli się na problemy z bólem głowy. Potwierdzają to dane American Headache Society z 2008 roku, według których ponad 40 proc. osób cierpiących na migreny ma jednocześnie niedobór witaminy D. Podobne są wnioski z innych badań z 1991 roku, według których ci, którzy cierpią na niedobory witaminy D, częściej zmagają się z bólem, którego nie da się usunąć za pomocą leków przeciwbólowych. To szczególnie ważne w Polsce, gdzie nawet 80 procent populacji cierpi na niedobory z uwagi na niewielką produkcję tego składnika w skórze przez niskie nasłonecznienie od jesieni do wiosny, a także dietę ubogą w ryby czy dobrej jakości oleje – główne źródła witaminy D.
Niedobór magnezu a migrena
W badaniu przeprowadzonym przez Migraine Action, 68 osób dwa razy dziennie przez 3 miesiące stosowało Magnesium Oil Spray BetterYou, czyli formułę transdermalną magnezu w spray’u. Po tym czasie połowa osób rzadziej cierpiała na bóle głowy a w 70 proc. przypadków były one krótsze. Niektórzy z pacjentów przyznawali, że przed Magnesium Oil Spray BetterYou żadne z suplementów im nie pomagały. Warto o tym pamiętać i sprawdzić, czy za migrenami nie stoją niedobory magnezu.
Niedobór witaminy B2 a migrena
Choć związek pomiędzy witaminą B2 a migreną jest mniej udokumentowany, niż w przypadku witaminy D czy magnezu, to osoby cierpiące na chroniczny ból głowy powinny sprawdzić, czy nie mają niedoboru również tego składnika. Badania na ten temat przeprowadzono w 1999 roku w Belgii. Podawana regularnie ryboflawina (witamina B2) zmniejszała u tych pacjentów częstotliwość i dokuczliwość ataków. (1)
Inne składniki polecane przy migrenach
- Imbir
Przyprawa o niezwykłych właściwościach: udowodniono jej działanie m.in. na poranne mdłości u kobiet ciężarnych czy chorobę lokomocyjną. Teraz okazuje się, że może być też pomocna przy migrenie. W 2006 roku American Academy of Neurology porównało skuteczność jednego z naturalnych suplementów na bazie imbiru z placebo i okazało się, że imbir był skuteczniejszy.
Badania przeprowadzono na 40 osobach, którym podano suplement z imbirem lub placebo. Czy imbir pomaga na migrenę?
- Zmniejszenie bólu odczuło 65 proc. osób przyjmujących suplement i 35 proc. osób przyjmujących placebo
- Całkowite ustanie bólu odczuło 19 proc. osób przyjmujących suplement i 7 proc. przyjmujących placebo
Imbir może być też sposobem na nudności, które odczuwają czasem osoby ciepiące na bardzo silny ból głowy. Jeśli nie lubisz dodawać imbiru do wszystkich potraw, wypróbuj łagodne herbaty ekologiczne na jego bazie jak Three Ginger Pukka czy Pukka Lemongrass & Ginger.
- Lepiężnik
Uznawany jest za chwast. Można go łatwo poznać po dużych liściach spotykanych często nad strumieniami. W medycynie ludowej Ameryki Północnej herbatka lub tabletki z lepiężnika mają pomagać w przypadku migren. Współczesna nauka to potwierdza. (2)
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3952759/
2. https://www.webmd.com/migraines-headaches/tc/butterbur-for-migraines-references