Czy znasz już innowacyjną metodę frakcjonowania mikroigłowego RF?

138

Od czasu wprowadzenia frakcjonowania mikroigłowego RF na rynek polski, popularność tej technologii wciąż rośnie. Wśród fanów tej metody zabiegowej znajdują się kosmetolodzy, lekarze, jak zarówno sami klienci.

Sekret innowacyjności zabiegu tkwi w jednoczesnym mikronakłuwaniu i podgrzewaniu skóry, za pomocą fal radiowych, dając tym samym szerokie spektrum wskazań terapeutycznych. Zabieg idealnie sprawdza się w liftingu skóry twarzy, szyi oraz skutecznie usuwa zmarszczki, szczególnie w trudnych okolicach tj. nad ustami, czy pod oczami. Daje fantastyczne efekty w usuwaniu rozstępów, zdecydowanie przewyższając wszelkie do tej pory stosowane metody. RF mikroigłowa znalazła zastosowanie także w leczeniu nadpotliwości i usuwaniu blizn.

Na czym polega zabieg frakcjonowania mikroigłowego RF?

Wiemy, że część technik związanych z odmładzaniem skóry bazuje na aktywacji endogennych procesów samoodnowy. Technika frakcjonowania mikroigłowego RF jest jedną z nich. Wykorzystuje naturalne procesy regeneracji, które pojawiają się podczas punktowego uszkodzenia skóry. Mówiąc najprościej zabieg polega na kontrolowanym nakłuwaniu i kontrolowanym poparzeniu skóry. Już same mikronakłucia powodują obrzęk tkanek i uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz nieznaczne przechodzenie niewielkich ilości składników krwi do przestrzeni pozanaczyniowej. Do najważniejszych z nich należą płytki krwi, które ulegając aktywacji – wydzielają szereg cytokin, z których najważniejszymi w procesach gojenia i odnowy są TGF alfa (transformujący czynnik wzrostu alfa), TGF beta (transformujący czynnik wzrostu beta) oraz FGF2 (czynnik wzrostu fibroblastów 2). Te ostatnie stymulują fibroblasty do produkcji białek tworzących macierz pozakomórkową (extracellular matrix). Natomiast radiofrekwencja RF to fale elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych (RF), które powodują mocne ogrzanie skóry właściwej. W ten sposób wywołują szok termiczny prowadzący do wzbudzenia procesów regeneracji i przebudowy struktury kolagenowej. A co za tym idzie poprzez podgrzanie zostaje wywołany proces odnowy skóry właściwej, uzyskujemy efekt jędrniejszej skóry poprawiając tym samym owal twarzy czy innej okolicy. Połączenie tych dwóch technologii dało nam bezpieczną i precyzyjną metodę liftingu skóry, bez skalpela. Jest to długo oczekiwana alternatywa dla agresywnych, frakcyjnych zabiegów laserowych odmładzania i liftingu z minimalnym okresem rekonwalescencji, który wynosi od 1 do 2 dni.

Dobrzeć do sedna problemu

Urządzenie do frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej na ogół są wyposażone w głowicę mikroigieł, które po wkłuciu podgrzewane są na całej długości lub tylko na końcówkach. To bardzo ważne, bo w ten sposób podgrzewany jest nie tyle naskórek, co wszystkie warstwy, docierając do skóry właściwej. Używając tej technologii wiemy dokładnie, jak głęboko i z jaką temperaturą docieramy. Jest to, więc zabieg nie tylko efektywny, ale też precyzyjny i bardzo bezpieczny. Zarówno głębokość nakłuć jak i czas oraz intensywność ogrzewania, muszą być dostosowane do okolicy ciała, a także rodzaju zmiany, którą poddajemy terapii. Aby cały ten proces miał miejsce i przebiegał prawidłowo niezmiernie ważne jest dobranie odpowiednich parametrów zabiegowych. Jednym z nich jest głębokość nakłucia, która powinna wahać się pomiędzy 0,5 a 3,5 mm. Natomiast temperatura podgrzania powinna wahać się od 45 do 60 stopni. Niższa temperatura nie uruchomi właściwych procesów regeneracji, a zbyt wysoka spowoduje zwęglanie tkanek.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Jak większość zabiegów RF mikroigłowa ma też swoje przeciwwskazania, ale porównując do innych, inwazyjnych zabiegów, przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu jest znacznie mniej. W zasadzie głównymi są zaburzenia gojenia, a w szczególności skłonność do powstawania blizn przerostowych, aktywne infekcje skórne o etiologii bakteryjnej, wirusowej, grzybiczej, ciąża, laktacja, choroby nowotworowe, metalowe implanty. Przed przystąpieniem do zabiegu każdy klient powinien mieć możliwość szczegółowego zapoznania się z przebiegiem całej procedury zabiegowej, łącznie z listą wszystkich przeciwwskazań oraz być poinformowany o pielęgnacji skóry po zabiegu.

Pielęgnacja pozabiegowa

Aby w pełni zrozumieć jak powinna wyglądać pielęgnacja po za zabiegu frakcjonowania mikroigłowego RF, należy dobrze rozumieć co dzieje się ze skórą zaraz po zabiegu. Jednak zanim do tego dojdziemy warto zwrócić uwagę na pewien istotny aspekt przedzabiegowy, który jest ważny, a często zapomina się o nim. Przed wykonaniem zabiegu, dla lepszych efektów i zminimalizowania jego skutków ubocznych, należy wykonać zabieg lekko złuszczający i nawilżający skórę – oczywiście na obszarze planowanego wykonywania zabiegu frakcjonowania mikroigłowego RF. Dlaczego? Usunięcie martwego naskórka sprawia, że zabieg jest bardziej efektywny – lepsza penetracja skóry i nie dochodzi do wprowadzenia w nią jej martwych komórek. Nawilżanie przed zabiegiem, daje większy komfort samego zabiegu i pomaga skórze szybciej zregenerować się.

Sam zabieg polega na nakłuwaniu i kontrolowanym poparzeniu skóry – dlatego jest ona zaczerwieniona i opuchnięta. W efekcie wywołuje silną stymulację do regeneracji (zachodzące zmiany i procesy przedstawiono w pierwszej części artykułu). W miejscu zniszczonej, powstaje nowa tkanka, która jest młoda i posiada prawidłową budowę. Dla przyspieszenia procesu regeneracji oraz zminimalizowania efektów ubocznych, powinno wdrożyć się odpowiednią pielęgnację. Zaraz po zabiegu można wykonać ten sam zabieg nawilżający, który poprzedzał frakcjonowanie mikroigłowe RF. Należy pamiętać, że zabieg ten mocno przesusza skórę. Warto zadbać o to aby w procedurze zabiegu pielęgnacyjnego znalazły się witaminy, jak również substancje wspomagające odbudowę struktury skóry i tym samym przyspieszały jej gojenie. Idealnie sprawdzi się serum z dużą zawartością witaminy C. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie po zabiegu np. maski hydrożelowej z kwasem hialuronowym i skłandikami wyciszjącymi. Możemy ją dodatkowo schłodzić przed aplikacją. Znacznie przyśpiesza to gojenie i daje duży komfort. Oczywiście w pierwszych dniach po zabiegu należy pamiętać o ochronie skóry kremem z wysokim filtrem UVA i UVB. Powinny znaleźć się w nim także składniki nawilżające oraz odbudowujące płaszcz hydrolipidowy skóry, który w trakcie zabiegu zostaje mocno zaburzony. Jest to o tyle istotne, że nowopowstałe komórki skóry są o wiele bardziej wrażliwe na niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Beata Adamczyk

 

 

Beata Adamczyk
Wieloletni praktyk, 20 lat na rynku, specjalizuje się w zaawansowanych procedurach anti-aging propagując jednocześnie holistyczne metody pracy. Manager Kliniki Urody Feniks,  konsultantka beauty & spa.

Sebastian Tatarekmgr inż. Sebastian Tatarek
Od ponad 15 lat związany z branżą kosmetyczno-farmaceutyczną. Od 2010 roku realizuje projekty w ramach własnej firmy COSMED Consulting, która dostarcza szeroki wachlarz usług adresowanych do firm działających w branży beauty & health. W 2015 roku wprowadził na rynek własną profesjonalną markę kosmetyków EsthiCell.