Co jeszcze potrafi botoks? Czy to prawda, że zmniejsza trądzik?

1398
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma

Myślałaś, że botoks to tylko sposób na lwią zmarszczkę albo kurze łapki? Zdziwisz się, ale nowe badania pokazują, że toksyna botulinowa zmniejsza łojotok i pomaga w leczeniu trądziku.

Do tej pory botoks kojarzył się raczej tylko z relaksowaniem mimiki, wygładzaniem zmarszczek wokół oczu, na czole itp. Okazuje się, że „czarodziejska różdżka” w postaci strzykawki z toksyną botulinową może mieć więcej zastosowań. W USA są publikowane pierwsze wyniki badań, które pokazują, że u pacjentów, u których ostrzykiwano czoło rozcieńczonym botoksem, zaobserwowano zmniejszenie łojotoku, a także uspokojenie trądziku o podłożu łojotokowym.

Dr Magdalena Szymańska-Bueno, która przyjmuje pacjentów we warszawskiej klinice WellDerm, a na co dzień mieszka w Hiszpanii, przyznaje, że o takim zastosowaniu botoksu mówi się na świecie coraz więcej. Specjalista dermatolog wyjaśnia, że toksyna botulinowa ma wiele zastosowań off-label, czyli pozarejestracyjnych. – Typowe zastosowanie botoksu polega na blokowaniu acetylocholiny, neuroprzekaźnika, który przewodzi impulsy między nerwem a mięśniem. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrelaksować zbyt silną mimikę i wygładzać zmarszczki mimiczne na czole, brodzie, wokół oczu czy u nasady nosa – wyjaśnia dr Szymańska-Bueno. Naukowcy podejrzewają, że acetylocholina ma swój udział w procesie wytwarzania sebum. Obserwują, że podanie botoksu ogranicza również wydzielanie łoju skórnego. – Widzę to w codziennej praktyce, że gdy zastosuję botoks na zmarszczki czoła, przy okazji zmniejsza się przetłuszczanie skóry, pory są obkurczone, a zmiany zapalne, jeśli występowały, wyciszają się – dodaje.

Czy to oznacza, że botoks można podawać na całą twarz, żeby pozbyć się trądziku?Odradzałabym, ponieważ poza strefą T zastosowanie botoksu nie jest zalecane. Na razie medycyna estetyczna stosuje tę metodę w strefie T, obserwując zmniejszenie łojotoku i redukcję zmian zapalnych na czole, nosie, brodzie. Jednocześnie próbujemy ustalić „złoty standard” rozcieńczania toksyny botulinowej, aby można było stosować ją w innych rejonach bez obawy o nienaturalne zablokowanie rysów twarzy – mówi dr Szymańska-Bueno. A więc dermatologiczne leczenie trądziku wciąż wygrywa z botoksem.

Inne zastosowania toksyny botulinowej off-label

  • Nadpotliwość

Nadmierne pocenie, którego nie jesteś w stanie opanować za pomocą antyperspirantów i doustnych leków, możesz pokonać za pomocą toksyny botulinowej. Botoks znosi przekaźnictwo między nerwami a gruczołami potowymi. Efekt: pocisz się zdecydowanie mniej; wystarcza ci zwyczajny dezodorant. Za pomocą botoksu leczy się nadpotliwość pach, a także dłoni, czoła i stóp. Efekty utrzymują się ok. 4-12 miesięcy, ale doświadczenia dermatologów pokazują, że 2-3 krotne powtórzenie zabiegu może trwale wyeliminować ten problem.

  • Migrena

Każdy kto czuł ból migrenowy, wie dobrze, jak bardzo potrzebna jest szybka ulga. Okazuje się, że może ją zapewnić toksyna botulinowa. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła już zastosowanie botoksu w leczeniu migren. Działa on trochę jak lek przeciwbólowy o przedłużonym działaniu, blokada zakończeń nerwowych, w miejscach gdzie występują dolegliwości migrenowe, utrzymuje się ok. 4-6 miesięcy. U niektórych pacjentów ból zanika całkowicie, inni odczuwają go w bardzo zredukowanym stopniu.

  • Lifting rysów twarzy

W medycynie estetycznej botoks pomaga zmieniać detale rysów twarzy, ale musisz pamiętać, że nie wszyscy lekarze medycyny estetycznej specjalizują się w tak „zegarmistrzowskiej robocie”. Ci najlepsi za pomocą botoksu uniosą opadający czubek nosa i poprawią jego kształt bez interwencji chirurgicznej. Toksyną botulinową wykonuje się także eyebrow-lift, czyli unosi brwi i optycznie „otwiera” oko.

  • Botox Lip Flip

Gdy botoks podaje się w usta, aby umiejętnie odchylić wargi, to zabieg nosi nazwę Botox Lip Flip. – Większość kobiet wie, że usta powiększa się kwasem hialuronowym, i faktycznie wypełniacze dosłownie je powiększają. Ale czasem ostrzykuję botoksem powierzchniowe warstwy mięśnia okrężnego ust w specjalnych miejscach, aby odchylić wargi na zewnątrz. To ostatnio modna procedura, szczególnie przydatna przy bardzo wąskich wargach, których powiększenie kwasem hialuronowym nie daje satysfakcjonujących efektów – mówi dr Szymańska-Bueno. Specjalista dermatolog i ekspert medycyny estetycznej wykonuje Botox Lip Flip jako samodzielną procedurę lub w połączeniu z wypełniaczami.

  • Wysmuklenie twarzy i nie tylko

Nadmiernie rozbudowane mięśnie żwacze sprawiają, że twarz wygląda na masywną. Aby wyszczuplić owal lekarze medycyny estetycznej stosują iniekcje botoksem. Toksyna botulinowa podawana jest w żwacze, gdzie blokuje przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe. Żwacze przestają pracować tak intensywnie, tracą swoją objętość, przez co twarz wysmukla się w dolnym piętrze. – Wyszczuplanie twarzy botoksem daje efekt V liftingu, tak pożądany przez wiele kobiet – mówi dr Szymańska-Bueno. Taki efekt jest też bonusem dla pacjentów, którzy leczą botoksem bruksizm, czyli odruchowe zgrzytanie i zaciskanie zębów. Ekspert WellDerm podaje jeszcze jedno zastosowanie wyszczuplające: u pacjentek z masywnymi łydkami, botoksem zmniejsza się objętość nóg w tym obszarze.

 

dr Magdalena Szymańska-Bueno
Specjalista dermatolog, członkini Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i European Academy of Dermatology and Venereology (EADV), uczestnik międzynarodowych szkoleń master z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej. Przyjmuje pacjentów w warszawskim gabinecie Centrum WellDerm.