HIFU – w służbie młodości

147
fot. Pixabay

Poprzez swoje właściwości, HIFU jest coraz częściej wybieranym przez klientów, jak również polecanym przez specjalistów, zabiegiem poprawiającym wygląd skóry.

W ostatnim czasie okrzyknięty jako nowość. Okazuje się jednak, że ta technologia jest obecna już w medycynie od ponad 20 lat. Zanim trafiła do gabinetów beauty jako metoda bezoperacyjnego liftingu była i nadal jest wykorzystywana także w medycynie. Zdefiniowano ją w latach 40. XX wieku, a po 1990 roku rozpoczęto testy kliniczne z zastosowaniem HIFU w leczeniu łagodnych i złośliwych postaci raka prostaty, nerek i pęcherza moczowego. Od niespełna kilku lat wykorzystuje się ją w medycynie i dermatologii estetycznej. Sprawdza się nie tylko w zabiegach tzw. bezinwazyjnego liftingu, a także w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej i rozstępami.

Pierwszym wprowadzonym do Polski urządzeniem z technologią HIFU była platforma Ulthera, która w 2009 roku uzyskała FDA. Zabieg jednak nie zyskał aż takiej popularności, być może ze względu na wysoką cenę. Obecnie na rynku beauty jest coraz więcej urządzeń wykorzystujących tę technologię. Swą popularność zawdzięcza precyzyjnemu działaniu, gdzie w trakcie zabiegu naskórek i tkanka powierzchniowa nie ulegają uszkodzeniu, a zogniskowana energia ultradźwiękowa podawana jest na jednej określonej płaszczyźnie głęboko w tkankach.

Dzięki temu, zabieg HIFU należy do nieinwazyjnych metod odmładzania skóry, a w porównaniu z wcześniejszymi technologiami zapewnia dużo większą precyzję działania.

Zasada działania

HIFU to skrót od angielskiego: high intensity focused ultrasound co oznacza: skupiona wiązka fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu. Istotą tej nowej metody jest precyzyjne skupienie fali ultradźwiękowej o wysokiej energii na małym, punktowym obszarze. Fragment pola zabiegowego jest poddawany ablacji. W tkankach na tym mikroobszarze powstają dwa zjawiska fizyczne:

  • efekt termiczny – na skutek absorpcji przez komórki fal ultradźwiękowych kumulowane jest ciepło powodujące koagulację tkanek,
  • efekt mechaniczny – wytwarzanie pęcherzyków gazu wewnątrz komórek i narastanie ciśnienia w ich wnętrzu prowadzi do niszczenia struktur tkankowych.

Energia z emitującego ultradźwięki przetwornika koncentruje się na docelowej głębokości, nie przerywając bariery skórnej. Przez pierwsze 1-2 mm skóry fala przechodzi, na odpowiedniej głębokości kumuluje się, wywołując intensywne podgrzanie. Takie punktowe poparzenia o średnicy 0,5-1 mm i na określonej głębokości robi się w odstępach 1-2 mm. Stymulują one regenerację tkanek i skracanie się włókien kolagenu. Technika wykonania zabiegu nie jest skomplikowana, polega na wielokrotnym przykładaniu końcówki przetwornika do skóry, kluczem do sukcesu jest umiejętna kwalifikacja do zabiegu oraz dobranie odpowiedniego przetwornika. W zależności od warunków anatomicznych np.: drobne zmarszczki – przetwornik 1,5 mm, natomiast wiotki brzuch – przetwornik 9 mm.

Na rynku dostępne są przetworniki emitujące fale na różnej głębokość te od 1,5 mm, 3 mm, 4,5 mm wykorzystywane są głównie do ujędrnienia skóry twarzy, szyi czy dekoltu. Są również głębiej działające przetworniki: 6 mm, 8 mm, a nawet 13 mm, które mają zastosowanie w przypadku modelowania ciała i likwidacji nadmiaru tkanki tłuszczowej, zwłaszcza na brzuchu, udach.

Najnowsze urządzenia posiadają przetworniki emitujące falę dużo głębiej, nawet do 18 mm co pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej na całym ciele. Najlepsze efekty daje działanie wielopoziomowe na więcej niż jednej głębokości, wykonuje się wówczas podczas jednego zabiegu kilka przejść kadridżami o różnej długości fali. Co pozwala na uzyskanie większej poprawy struktury skóry i jej mocniejszego napięcia.

Bezpośrednio po zabiegu może być widoczny nieduży efekt, bo włókna kolagenowe ulegają skróceniu, ale na właściwy rezultat trzeba poczekać od 3 do 6 miesięcy a czasem nawet do 9.

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, klient może bezpośrednio po sesji wrócić do codziennych zajęć. Skóra po zabiegu jest lekko zaczerwieniona, może być obolała, czasem też pojawia się delikatny obrzęk. Wszystkie inne doniesienia z rynku jak przypadki oparzenia skóry wynikają z nieprzestrzegania procedury zabiegowej, a w tym konkretnym przypadku niedokładnego przyłożenia głowicy do powierzchni skóry, co powoduje koncentrację wiązki ultradźwięków na jej powierzchni.

Dzięki tej technologii można spełnić oczekiwania klientów cierpiących z powodu utraty jędrności skóry twarzy i ciała, skutecznie zlikwidować tzw. podwójny podbródek, wyszczuplić brzuch, pośladki czy uda. Niezwykle ważne jest to, że poza efektem wyszczuplenia skóra w tych miejscach jest napięta i widocznie poprawia się jej jakość, w przeciwieństwie do usuwania tkanki tłuszczowej innymi metodami, które pozostawiają skórę wiotką i mało elastyczną. Jest to technologia sprawdzająca się w terapiach łączonych, idealnie będzie się uzupełniać z większością zabiegów jednym z przykładów dających spektakularne efekty odmłodzenia skóry twarzy, poprawy owalu jest połączenie z rodiofrekfencją mikroigłową RF. Pierwszy zabiegiem który należy wykonać jest radiofrekfencja mikroigłowa RF następnie po upływie około 6 – 12 tygodni można przeprowadzić terapię z technologią HIFU. Oczywiście odstęp czasowy pomiędzy zabiegami zależny jest od wielu czynników między innymi od kondycji skóry.

Procedura zabiegowa

W tym przypadku nie ma wyjątku, także zaczynamy od wywiadu z klientem m.in. należy poruszyć temat oczekiwań oraz poinformować o możliwych konsekwencjach planowanej terapii. Wszelkie ustalenia powinny być ujęte w formule Zgody na zabieg, którą klient ma obowiązek podpisać. Zwykle nie stosuje się żadnego znieczulenia. U osób bardzo wrażliwych można zastosować miejscowe znieczulenie w postaci kremów, ale użycie tej postaci znieczulenia nie będzie w pełni skuteczne, ponieważ zabieg HIFU oddziałuje głębiej, niż dociera krem. Niektóre kliniki oferują również znieczulenia wziewne podtlenkiem azotu, tzw. gazem rozweselającym.

Bezpośrednio przed procedurą, specjalista przeprowadzający zabieg ocenia jego zakres oraz głębokość, na której ma być on wykonany. Przetworniki o różnej głębokości przykładane są do miejsca poddanego zabiegowi. Pojedyncze wyzwolenie energii odczuwalne jest jako delikatne ukłucie i rozchodzenie się ciepła. Czas wykonywania całej procedury zależny jest od obszaru, waha się pomiędzy 30 minut a 2 godziny. Zabieg z reguły jest jednorazowy i nie wymaga powtórzeń. Aczkolwiek czasem praktykowany jest inny schemat terapii poprzez stosowanie mniejszej liczby impulsów jednorazowo i powtarzanie zabiegów co miesiąc przez 3 kolejne miesiące. Zalety tego schematu to zmniejszenie ew. dolegliwości bólowych i niższa, jednorazowa cena za zabieg.

Korzyści z zastosowania technologii HIFU:

  • możliwość ujędrnienia każdej części ciała,
  • uzyskanie efektu już po jednym zabiegu,
  • brak rekonwalescencji – klient wraca do codziennych zajęć tego samego dnia,
  • możliwość wykonywania zabiegów przez cały rok, bez względu na nasłonecznienie,
  • stopniowa poprawa jędrności do kilku miesięcy po zabiegu,
  • długotrwałe utrzymywanie się efektów,
  • bezinwazyjność,
  • mało bolesny, nie wymagający wcześniejszego przygotowania.

System komputerowy obsługujący urządzenie zapewnia precyzyjne wykonanie, kontrolę prawidłowości oraz bezpieczeństwo zabiegu. Nie zwalnia to jednak ich operatorów z myślenia. Aby zabieg dał oczekiwany efekt należy precyzyjnie dostosować przetwornik i głębokość jego działania do rodzaju tkanki podskórnej klienta, co w praktyce okazuje się nie takie proste. Kwalifikacja klienta do zabiegu jest bardzo istotna, ponieważ nie jest to zabieg dla każdego klienta.

Wybór odpowiedniego aparatu

Głównymi kryteriami, którymi należy się kierować podczas wyboru sprzętu są: kraj produkcji, posiadane certyfikaty bezpieczeństwa i skuteczności, funkcje zabiegowe, okres gwarancji, oferta serwisowa, cena oraz szkolenie. Przy zakupie każdego sprzętu do naszego salonu, kliniki powinna obowiązywać złota zasada: urządzenie musi posiadać wszystkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa, ale także i skuteczności wykonywanych na nich zabiegów. Jest to istotne z oczywistych względów, otóż profesjonalny salon powinien być miejscem, w którym klienci będą mogli bez żadnych obaw i z pełnym zaufaniem zadbać o swoje zdrowie i urodę. Wiele sprzętów na rynków nie posiada takich certyfikatów, co może w najgorszym przypadku oznaczać, że są niebezpieczne i mało skuteczne. Niezmiernie ważne są również szkolenia, bo zapewne nikt nie będzie zadowolony, kiedy szkolenie będzie prowadziła osoba z bardzo małym doświadczeniem. Certyfikowane szkolenie, przeprowadzone przez dyplomowanego specjalistę z dużym doświadczeniem jest absolutną podstawą przy wyborze i zakupie sprzętu. W podjęciu decyzji jakiej klasy zakupić urządzenie zawsze sprawdza się przetestowanie kilku urządzeń.

Jakość ma ogromny wpływ na wizerunek salonu i lepiej mieć tego świadomość już na początku, by zawsze świadczyć usługi na wysokim poziomie. W miarę możliwości należy kierować się najwyższą jakością sprzętów, ale zawsze bezpieczeństwem podczas wykonywanych zabiegów i wysokim standardem oferowanej usługi.

Beata Adamczyk

 


Beata Adamczyk
Wieloletni praktyk, 20 lat na rynku, specjalizuje się w zaawansowanych procedurach anti-aging propagując jednocześnie holistyczne metody pracy. Manager Kliniki Urody Feniks,  konsultantka beauty & spa.