Czy skóra ponosi koszty postępu cywilizacyjnego?

50
fot. Pixabay

Każdego dnia ludzka skóra atakowana jest przez szereg negatywnych czynników będących konsekwencją postępu cywilizacyjnego, przede wszystkim w postaci smogu, a smutna prawda jest taka, że z tymi atakami radzi sobie coraz gorzej.

Powrót do natury, ekologia i slow beauty to trendy, które już od kilku sezonów zyskują rosnącą popularność wśród klientów salonów kosmetycznych. Szczególnie mieszkańcy dużych miast wydają się być zmęczeni ciągłym pędem, coraz to nowymi technologiami, obciążeniem, jakie niesie za sobą życie w zurbanizowanym społeczeństwie. I coraz mniej to dziwi. Rozwój technologiczny dał nam dostęp do rozwiązań ratujących życie, poprawiających jego komfort, ułatwiających nam dbanie o siebie, jednocześnie wystawiając nasze naturalne biologiczne bariery ochronne na ciężką próbę.

Smog i spółka

Zanieczyszczenie powietrza i smog to temat, który rokrocznie w okresie zimowym sprawia problem już nie tylko w dużych miastach, ale coraz częściej na obszarach mniej zurbanizowanych. Smog, czyli mieszanina mgły, dymu i zanieczyszczeń powietrza (w szczególności ozonu, tlenków siarki, tlenku węgla, tlenku azotu, metali ciężkich, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych czy pyłów zawieszonych) stwarza zagrożenie dla zdrowia ludzkiego na wielu płaszczyznach i jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci oraz cierpiących na choroby związane z niewydolnością płuc i serca.

W kontekście zdrowia skóry smog jest istotnym czynnikiem wpływającym na wiele aspektów jej prawidłowego funkcjonowania. I choć ludzka skóra stanowi biologiczną barierę przed chemicznymi oraz fizycznymi zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu, to ciągła, powtarzająca się ekspozycja na wysokie poziomy tych zanieczyszczeń może mieć poważne konsekwencje. Smog jest silnym czynnikiem alergizującym, przyczyniającym się do licznych stanów zapalnych i alergicznych, jak atopowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry czy trądzik. Wpływa również na proces starzenia oraz częściowo na kancerogenezę skórną. Wyjątkowo niebezpieczne dla skóry są pyły zawieszone PM2,5 ze względu na ich niewielki rozmiar (poniżej 2,5 μm), przez co z łatwością wnikają w ujścia gruczołów łojowych i mogą siać zniszczenie nie tylko na powierzchni naskórka, ale także w jej głębszych warstwach.

Negatywne efekty smogu na skórze łatwo zauważyć – cera traci zdrowy koloryt, nierzadko pojawiają się stany zapalne i liczne zaskórniki. W wielu przypadkach zaburzona zostaje naturalna bariera hydrolipidowa i jej zdolność do regeneracji, co przekłada się na uwrażliwienie skóry i silną reaktywność. Z czasem, w wyniku aktywności ozonu oraz pyłów cera coraz mocniej reaguje na stres oksydacyjny, zmniejsza się ilość antyoksydantów w skórze (w tym witaminy E oraz glutationu), włókna elastynowe i kolagenowe ulegają uszkodzeniu, a na jej powierzchni pojawiają się liczne przebarwienia i zmarszczki.

Zanieczyszczenia powietrza są kosztem rozwoju cywilizacyjnego, który ciężko uniknąć, dlatego tak ważne jest równoważenie ich wpływu na skórę, stosując staranną pielęgnację domową oraz sięgając po odpowiednie zabiegi profesjonalne. Codzienna pielęgnacja domowa powinna się składać z 3 podstawowych filarów:

1. dokładnego demakijażu i oczyszczenia skóry z drobin osadzonych na jej powierzchni

2. aplikacji kremów przywracających równowagę bariery ochronnej skóry – w szczególności rano, przed ekspozycją na smog

3. dużej dawki antyoksydantów w pielęgnacji nocnej, które będą neutralizowały stres oksydacyjny.

Wśród zabiegów profesjonalnych warto wybierać te, które będą działały oczyszczająco i antyoksydacyjnie oraz takie, które będą dbały o równowagę bariery ochronnej oraz mikrobioty skóry. Jako zabieg antysmogowy doskonale sprawdzi się wieloetapowe oczyszczanie wodorowe, oksybrazja, infuzja tlenowa oraz zabiegi z silnymi przeciwutleniaczami, jak witaminy A, C, E, resweratrol, kwas ferulowy, żeń-szeń, miłorząb japoński czy koenzym Q10.

Paulina Kalata-Radecka    
Dyplomowany kosmetolog, specjalista trycholog, ekspert z zakresu pielęgnacji i trychologii, współwłaścicielka Instytutu Kosmetycznego Afryka Day Spa. Zwyciężczyni konkursu Kosmetyczka Roku 2019. Specjalizuje się w personalizowanych terapiach łączonych dla skór dojrzałych i trądzikowych opartych na autorskich procedurach zabiegowych w ujęciu holistycznym.