10 sposobów na łojotok skóry głowy

61

Przetłuszczanie się włosów polega na nadprodukcji sebum przez gruczoły łojowe i jest dużym obciążeniem. Oprócz nieestetycznego wyglądu wymaga również częstego i uciążliwego mycia włosów. Można zastosować jednak szereg czynności profilaktycznych, aby zminimalizować jego występowanie.

Wzmożone przetłuszczanie się włosów to problem, który dotyka nas gdy już kilka godzin po ich umyciu są one wyraźnie przetłuszczone i nieświeże oraz wymagają ponownego mycia. Jeśli zauważamy u siebie takie sygnały to oznacza, że nasza skóra głowy nie radzi sobie z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Daje nam to niestety poczucie dyskomfortu i potrafi utrudniać życie. Nie powinniśmy jednak traktować tego zjawiska tylko w aspekcie estetycznym, gdyż wzmożone przetłuszczanie się włosów jest również potencjalnym zagrożeniem dla ich zdrowia.

Aby wyeliminować problem przetłuszczających się włosów, nie należy bagatelizować tematu, gdyż z czasem może się on odbić się na zdrowiu naszej skóry głowy. Warto ustalić jego przyczynę konsultując problem ze specjalistą. Czasem przyczyna jest łatwa do rozwiązania, bo wynika choćby z niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy. Wówczas pomocna będzie wizyta u trychologa, który wykona trichoskopię, aby ocenić stan skóry głowy i włosów oraz dobierze odpowiednią do danego problemu terapię oraz udzieli niezbędnych wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji. Zdarza się jednak, że problem przetłuszczających się włosów jest powiązany z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu organizmu. W przypadku pań może być to na przykład efekt zbyt wysokiego stężenia testosteronu w kobiecym organizmie czy problemów z tarczycą. Wymaga to wówczas konsultacji z endokrynologiem.

Przyczyn nadmiernego przetłuszczania włosów jest wiele. Wśród najczęstszych można wymienić na przykład: zaburzenia homeostazy organizmu lub niewłaściwą pielęgnację skóry głowy. Sprzyja mu także nieprawidłowa dieta oraz stres. Przyczyną nadmiernej aktywności gruczołów łojowych objawiających się w postaci przetłuszczającej się skóry głowy jest także często nieprawidłowa jej pielęgnacja. Przykładem jest choćby używanie zbyt często silnie oczyszczających szamponów, zawierających mocny detergent w składzie. Błędem w pielęgnacji jest również używanie zbyt dużej ilości produktu do mycia ich za gorącą wodą, co może skutkować większą produkcją sebum.

W skórze głowy znajdują się gruczoły łojowe wydzielające sebum odpowiedzialne za wytwarzanie warstwy hydrolipidowej odpowiedzialnej za utrzymanie prawidłowej hydratacji, czyli uwodnienia. Jeśli pod wpływem jakiś nieprawidłowości w organizmie lub czynników zewnętrznych, gruczoły łojowe zaczynają produkować zbyt dużo sebum, wówczas włosy szybciej przetłuszczają się. W efekcie nasza fryzura wygląda nieświeżo i nieestetycznie, włosy są oklapnięte i brakuje im witalności.

Nie bez znaczenia są również czynniki środowiskowe, jak zanieczyszczenia w postaci kurzu czy smogu, które osadzają się na włosach, przyczyniając się do ich szybszego przetłuszczania się.

  1. Odpowiednia dieta bogata w cynk, selen, siarkę, witaminy z grupy B. Przede wszystkim powinniśmy unikać jedzenia typu fast food, zmniejszyć spożywanie tłustych i smażonych potraw oraz nie wybierać tych pikantnych. Niewskazany jest również nadmiar słodyczy. Warto także ograniczyć używki takie jak alkohol czy kawę. Przy nadmiernie wydzielanym łojotoku warto również sprawdzić poziom cynku, ponieważ jego niedobór może powodować nadmierną produkcję sebum, wypadanie włosów a nawet łysienie androgenowe powiązane z predyspozycją genetyczną. Wskazane jest również spożywanie produktów bogatych w witaminy z grupy B, selen oraz siarkę. Cynk znajdziemy w owsie, orzechach czy roślinach strączkowych. Witaminy z grupy B znajdują się w drobiu, rybach, orzechach, pestkach, jajach i nabiale. Selen to orzechy brazylijskie, grzyby, ryby. Siarka natomiast występuje w brokułach, selerze, kukurydzy, czosnku i cebuli.

(……………………………………………………………………….)
Artykuł ukazał się w wydaniu 2/2022 art of Beauty.
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

mgr ANNA MACKOJĆ
Trycholog. Biotechnolog. Adiunct w World Trichology Society USA. Założyciel Instytutu Trychologii. Wykładowca akademicki Diagnostyki Trychologicznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.