Polekowe wypadanie włosów

67
fot. Pexels

Przyczyn wypadania włosów jest bardzo dużo tym bardziej, że znaczący wpływ na włosy mają zarówno czynniki wewnętrzne, ale także czynniki zewnętrzne. Część przyczyn powodujących wypadanie włosów jest dość oczywista, ale niektóre mogą nas zaskoczyć, jak na przykład polekowe wypadanie.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niektóre choroby i schorzenia wymagają leczenia farmakologicznego wpływają także na kondycję włosów. Zdarza się, że nie sama choroba osłabia stan włosów lecz leki, które zostały zastosowane do jej zwalczenia. Możemy wówczas mieć do czynienia ze zjawiskiem nazywanym polekowym wypadaniem włosów. Związek między chemioterapią, zastosowaną do leczenia w chorobach nowotworowych a wypadaniem włosów jest ogólnie znany, ale istnieje wiele innych chorób, do których leczenia wykorzystuje się lekarstwa mogące powodować problemy z włosami. Przykładowe grupy leków, mogą mieć wpływ na stan i wypadanie włosów to: leki hormonalne, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwkrzepliwe, leki nasercowe, leki przeciwgrzybiczne, leki przeciwłuszczycowe, leki stosowane przeciwnowotworowe, stosowane np. w chemioterapii, leki przeciwmiażdżycowe, leki przeciwtrądzikowe czy leki przeciwwirusowe.

Mimo że przyjmowane lekarstwo przyczynia się do wypadania włosów, niestety nie zawsze jest możliwe jego odstawienie, gdyż nadrzędną wartością jest zawsze ogólny stan zdrowia pacjenta. Zanim zaczniemy stosować dany lek, warto uważnie zapoznać się z ulotką informacyjną do niego załączoną, a szczególnie z jej działem „Możliwe działania niepożądane”. W tej części znajdziemy informacje o ewentualnych skutkach ubocznych działania danego leku na nasz organizm, czasami także na skórę czy włosy. Możemy także zasięgnąć konsultacji u lekarza prowadzącego, który przypisał nam dane lekarstwo, aby zweryfikować czy istnieje jego zamiennik, który nie będzie tak mocno negatywnie oddziaływał na kondycję włosów. Warto spróbować skorzystać z takiej możliwości, jeśli borykamy się ze słabą kondycją włosów i obawiamy się, że przyjmowanie danego lekarstwa może jeszcze pogorszyć ten stan. Pamiętajmy jednak, że w pierwszej kolejności należy zadbać o właściwy proces leczenia danej choroby, która może niekorzystnie wpływać na cały organizm.
(……………………………………………………………………….)
Artykuł ukazał się w wydaniu 2/2022 art of Beauty.
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

mgr ANNA MACKOJĆ
Trycholog. Biotechnolog. Adiunct w World Trichology Society USA. Założyciel Instytutu Trychologii. Wykładowca akademicki Diagnostyki Trychologicznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.