W ostatnich latach za ideał figury uznaje się sylwetkę szczupłą, ale wysportowaną
i optymalnie umięśnioną. Siłownie cieszą się stale postępującą sprzedażą karnetów,
a dietetycy i nowoczesne aplikacje żywieniowe nie mogą narzekać na brak zainteresowania.

Co jednak zrobić, gdy pomimo starań, postura wciąż odbiega od ideału, kilogramy odkładają się w trudno dostępnych dla ćwiczeń miejscach, a dieta i aktywność fizyczna to za mało, aby wygrać z nadwagą? W takich wypadkach na ratunek przychodzi kosmetologia!

Aparaturowe metody kształtowania sylwetki to grupa zabiegów, przy pomocy których bez czynnej aktywności fizycznej, można osiągnąć efekty charakterystyczne dla systematycznych ćwiczeń, m.in.:

  • widoczne zmniejszenie obwodów ciała (i jego poszczególnych części)
  • redukcja tkanki tłuszczowej
  • ujędrnienie skóry
  • poprawa ukrwienia ciała
  • wzmożenie metabolizmu
  • wzrost trofiki tkanek miękkich.

Należy jednak pamiętać, że zabiegi z tej grupy służą głównie jako pomoc
w dążeniu do idealnej sylwetki
i nie powinny być odbierane jako alternatywa dla ćwiczeń fizycznych czy całkowita dyspensa od zdrowej diety. Trzeba od razu zaznaczyć to
w rozmowie ze swoim klientem, aby nie doprowadzić do złudnych oczekiwań odnośnie końcowych efektów.

Nieinwazyjne (nienaruszające ciągłości skóry) metody modelowania sylwetki można podzielić na dwie grupy (ze względu na główny rezultat pozabiegowy):

  • Wyszczuplanie, gdzie prym obecnie wiodą: kawitacja ultradźwiękowa, zimny laser
    i kriolipoliza
  • Ujędrnianie, widoczne po poddaniu się zabiegom endermologii, masażu sekwencyjnego czy radiofrekwencji.

Kawitacja ultradźwiękowa
Metoda, podczas której w wyniku przyłożenia dużej głowicy do zabezpieczonej żelem powierzchni skóry, dochodzi do zjawiska kawitacji i w efekcie – rozerwania błon komórek tłuszczowych. Kawitację można osiągnąć wyłącznie w środowisku wodnym, dlatego też przed rozpoczęciem zabiegu, możliwe jest wykonanie iniekcji z zastosowaniem substancji lipolitycznej, co wzmaga efektywność działania ultradźwięków nawet o 40%. Podczas konsultacji, powinno się ponadto zalecić klientowi zwiększone spożycie wody mineralnej przed i po zabiegu o 1,5 l względem standardowej dla niego ilości.
Efekty: redukcja lokalnych otłuszczeń, zlokalizowanych w problematycznych miejscach: na obszarze kolan i ud, boczkach; eliminacja „bryczesów” i „motylków”; wysmuklenie talii; zmniejszenie widoczności cellulitu, zmniejszenie obwodów ciała.
Ilość zabiegów w cyklu: 8-14.
Zalety: wysokie bezpieczeństwo zabiegu, brak okresu rekonwalescencji, bezbolesność.
Wady: nieselektywne działanie na tkanki tłuszczowe (należy omijać twarz, szyję i duże narządy miąższowe) – metoda ta nie może być wykorzystana przy eliminacji „drugiego podbródka”.
Z czym łączyć: drenaż limfatyczny, endermologia, masaż sekwencyjny.

Zimny laser
Technika wykorzystująca działanie biostymulujące laserów o niskiej energii,
o długości fali ok. 650-660 nm. Po przyłożeniu głowic do wybranej partii ciała, dochodzi do zmiany w metabolizmie komórek tłuszczowych: trójglicerydy rozkładają się na kwasy tłuszczowe i glicerol, które są następnie przemieniane w energię.
Efekty: redukcja lokalnych otłuszczeń na dowolnym obszarze ciała: brzuch, boczki, uda, pośladki, plecy, ramiona; eliminacja „drugiego podbródka”, zmniejszenie obwodów ciała, zmniejszenie widoczności cellulitu.
Ilość zabiegów w cyklu: 8-12.
Zalety: najbezpieczniejsza z metod, efekty widoczne już po 1 zabiegu, przyjemny
w odczuciach.
Wady: częstotliwość spotkań nawet 2-3 razy w tygodniu.
Z czym łączyć: masaż sekwencyjny, endermologia, platforma wibracyjna.

Kriolipoliza
Zabieg oparty o zassanie fałdu skórnego wraz z tkanką tłuszczową, a następnie poddanie działaniu niskiej temperatury, ok. 0°C. Komórki tłuszczowe charakteryzują się dużą wrażliwością na zimno (ulegają krystalizacji w temperaturze wyższej niż inne komórki), dlatego też w trakcie kriolipolizy dochodzi do ich zamrożenia i rozpadu na mniejsze elementy, podczas gdy pozostałe struktury organizmu nie zostają naruszone.
Efekty: redukcja tkanki tłuszczowej o 25-40% już po pierwszym zabiegu, stosowane głównie na brzuch, talię, zewnętrzne części ud, dolne partie pleców, ramiona, pośladki i łydki; zmniejszenie obwodów ciała.
Ilość zabiegów w cyklu: 2-3.
Zalety: wysokie bezpieczeństwo zabiegu, brak okresu rekonwalescencji, bezbolesność, wysoka skuteczność po 1 zabiegu.
Wady: nieskuteczna w przypadku zbitej tkanki tłuszczowej – niemożność jej zassania; niepolecana dla osób o nadwadze ponad 10 kg; finalne efekty zabiegu widoczne po upływie nawet 3 miesięcy.
Z czym łączyć: endermologia, fale radiowe.

Endermologia
Endermologia zalicza się do grupy zabiegów, które w mniejszym niż kawitacja, zimny laser czy kriolipoliza stopniu, zadziała na redukcję tkanki tłuszczowej, za to okaże się niezastąpiona w nadawaniu skórze jędrności, powabności i umożliwi zatrzymanie młodego wyglądu ciała na dłużej. Procedura zabiegu oparta jest o masaż podciśnieniowy. Klientka ubrana w specjalny kombinezon zostaje poddana działaniu głowicy, złożonej z dwóch ruchomych rolek oraz komory ssącej. Za pomocą podciśnienia dochodzi do zassania fałdy skóry, która jest następnie zwijana przez pierwszą rolkę i rozwijana przez drugą. Dzięki temu zabieg może oddziaływać na głębokie warstwy skóry, z kolei tkanka zostaje pobudzona do regeneracji.
Efekty: poprawa elastyczności skóry, widoczne ujędrnienie, poprawa ukrwienia ciała, znaczna redukcja cellulitu, poprawa konturu sylwetki, redukcja obrzęków, oczyszczenie organizmu z toksyn; wspomaganie odchudzania; spłycenie blizn i rozstępów.
Ilość zabiegów w cyklu: 10-16.
Zalety: zabieg wykonywany na całe ciało (z ominięciem okolic piersi); kostium chroni skórę przed urazami mechanicznymi.
Wady: widoczne efekty wymagają wielokrotnych powtórzeń zabiegu; nie można stosować na skórę pokrytą bolesnymi żylakami i naczyniakami.
Z czym łączyć: mezoterapia, fale radiowe.

Masaż sekwencyjny
Masaż sekwencyjny to metoda stanowiąca rozwiązanie problemu zatrzymywania się wody w organizmie. Klientkę umieszcza się w specjalnym kombinezonie złożonym z wielokomorowych mankietów uciskowych, które są wypełnione powietrzem. Za sprawą mikroprocesora wbudowanego w urządzenie, dochodzi do wytworzenia odpowiedniego ciśnienia, które jest kolejno zmieniane w każdej z komór, wywołując tym samym ucisk następnych części ciała.
Efekty: znaczna redukcja cellulitu; poprawa jakości tkanki skórnej i podskórnej; ujędrnienie skóry; wymodelowanie sylwetki; usunięcie nadmiaru wody z organizmu; eliminacja obrzęków; poprawa odżywienia skóry; zapobieganie powstawaniu żylaków; skuteczny na zespół ciężkich nóg.
Ilość zabiegów w cyklu: 12-20.
Zalety: nieinwazyjny, bezpieczny, bardzo przyjemny w odczuciach zabieg.
Wady: mało skuteczny w porównaniu do innych, wymienionych metod; widoczne efekty wymagają wielokrotnych powtórzeń zabiegu; duża częstotliwość wykonywania masażu (min. 2 razy w tygodniu).
Z czym łączyć: kawitacja ultradźwiękowa, zimny laser, kriolipoliza, elektrostymulacja.

Radiofrekwencja
Zabieg polegający na znacznym podgrzaniu włókien kolagenowych skóry (do około 40-45°C). W wyniku wytworzonego przez fale radiowe ciepła, dochodzi w tkance tłuszczowej do aktywacji procesu selektywnej termolipolizy i w efekcie rozkładu trójglicerydów na kwasy tłuszczowe i glicerol.
Efekty: redukcja cellulitu; zmniejszenie zalegającej tkanki tłuszczowej; poprawa konturu sylwetki; zmniejszenie obwodów ciała; ujędrnienie skóry; wzmożenie metabolizmu; eliminacja toksyn.
Ilość zabiegów w cyklu: 8-12.
Zalety: wysokie bezpieczeństwo zabiegu; brak okresu rekonwalescencji; możliwość całorocznego stosowania.
Wady: finalne efekty zabiegu widoczne po upływie nawet 6 miesięcy.
Z czym łączyć: endermologia; IPL; mezoterapia.

Aparaturowe metody kształtowania sylwetki to przyszłość kosmetologii. Technologia stale się rozwija i zaskakuje swoich klientów innowacyjnymi rozwiązaniami. Przed wyborem konkretnej metody warto jednak przestudiować różne rozwiązania i zastanowić się, które z nich najlepiej sprawdzą się w danym przypadku.

Sylwia Krakowiak

 

Sylwia Krakowiak
Kosmetolog, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (Pracownia Kosmetologii
i Medycyny Estetycznej), dyplomowany mistrz wizażu i stylizacji, grafik komputerowy. Miłośniczka interdyscyplinarnego podejścia do zdrowia i urody.